Ustawa o sieci szpitali wchodzi w życie. Co się zmieni?

Monika Piorun
04.05.2017 10:34
Ustawa o sieci szpitali wchodzi w życie. Co się zmieni?
fot. East News/pixaby.com/ziecszpitali.mz.gov

W czwartek weszła w życie ustawa, na mocy której utworzona zostanie tzw. sieć szpitali. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do programu będą ogłaszane do 27 czerwca. Pacjenci będą mogli z nich korzystać od 1 października 2017 roku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Podział placówek medycznych

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia.

Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale:

  • pediatryczne,
  • ogólnopolskie,
  • onkologiczne i
  • pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Które placówki znajdą się w sieci szpitali?

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Dzięki temu placówki medyczne będą mogły zapewnić pacjentom kompleksową opiekę (łącznie z rehabilitacją po wyjściu ze szpitala).

źródło: siecszpitali.mz.gov.pl

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π