Patent na długowieczność według najstarszej wrocławianki

Monika Piorun
15.09.2016 18:58
Patent na długowieczność według najstarszej wrocławianki

109 lat temu - 15 września 1907 roku urodziła się Maria Olszowska. Kilka lat temu jako najstarsza Europejka przeszła zabieg wszczepienia bajpasów. Dziś świętuje kolejne urodziny.

Na torcie pogodnej starszej pani zapłonie dziś 109 świeczek. Na pierwszy rzut oka trudno zgadnąć, że już prawie dekadę temu stała się szczęśliwą stulatką. Lubi czytać biografie, dziergać na szydełku, a od czasu do czasu upichcić coś smacznego dla swoich najbliższych.

To właśnie rodzina jest jej receptą na długowieczność. - Jedno, co trzeba mieć w życiu, to dzieci. Jak się nie ma dobrych, to są kłopoty - mówi pani Maria. Na szczęście sędziwa solenizantka może liczyć na opiekę bliskich.

6 lat temu, kiedy zaczęła mieć problemy z sercem, wszczepiono jej bajpasy. Okazało się, że była najstarszą pacjentką w Europie, której stan zdrowia pozwolił na przeprowadzenie udanego zabiegu.

Urodziła się w dawnym województwie stanisławowskim. Jeszcze na należących wtedy do Polski Kresach Wschodnich. Nie lubi jednak wspominać o przeszłości. Żyje chwilą i woli nie rozpamiętywać tego, co już dawno minęło.

Wegetarianka na emeryturze

Jubilatka zdradza, że nie jada mięsa. Uwielbia za to zupy i jak sama podkreśla - Nikt nie potrafi zrobić takiej, jak babcia.

Czy temu zawdzięcza swoją doskonałą formę? Jej sekretem jest łyżeczka masła, którą dodaje na koniec gotowania. Nie zagęszcza za to swoich potraw śmietaną.

Z okazji 109. rocznicy urodzin Maria Olszowska została uhonorowana specjalnym medalem "Zasłużonych dla Wrocławia" od prezydenta Rafała Dudkiewicza.

PrzeczytajStarość nie radość? Te zdjęcia udowadniają, że może być inaczej!

Żarty starszej pani

W takim wieku nie wszyscy potrafią udowodnić poczucie humoru. - Skoro teraz wręczono mi medal, to co dostanę za rok? - dopytywała z przekąsem staruszka podczas małej uroczystości na jej cześć zorganizowanej przez władze miasta.

Urodziny pani Marii rozpoczęły cykl Wrocławskiej Kroniki Pamięci, która ma przypomnieć o wyjątkowych ludziach, którzy odznaczyli się na kartach historii tego wyjątkowego miasta łączącego losy wielu kultur i różnych narodów.

Życzymy pani Marii dużo zdrowia, bo klasyczne "100 lat" w takim przypadku mogłoby być uznane za afront!

PrzeczytajPremia ZUS dla stulatków w Polsce

Przyłączacie się do życzeń dla najstarszej wrocławianki?

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π