Zamknij

Upały źle wpływają na naszą psychikę. Stajemy się agresywniejsi

09.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 08:25
Im cieplej, tym jesteśmy bardziej agresywni
fot. Shutterstock

Upały mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Badacze udowodnili, że wysokie temperatury wyzwalają w nas bestię. Pod wpływem ciepła rośnie liczba agresywnych zachowań.

Upały to jedno z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych. Co roku – jak wynika z badania opublikowanego na łamach "Lancet Planetary Health" – z ich powodu na świecie umiera około pół miliona osób (w tym w samej Europie prawie 180 tys. osób). Poza tym, gdy robi się cieplej, rośnie liczba agresywnych zachowań.

W czerwcu na stronie "BJPsych Open" opublikowano ciekawe badanie niemieckich uczonych na temat niekorzystnego wpływu upałów na zdrowie psychiczne. Analizowano w nim wpływ wysokich temperatur na zachowanie pacjentów szpitali psychiatrycznych. Okazało się, że w dniach, w których temperatura powietrza wynosiła ponad 30 st. C, pacjenci tych placówek byli bardziej pobudzeni i agresywni – stosowali agresję słowną, fizyczną, a jej obiektem byli inni pacjenci oraz personel medyczny. Co ciekawe, wraz ze wzrostem temperatury rosła też liczba tego typu incydentów.

Badanie trwało 13 lat i brało w nim udział ponad 160 tys. pacjentów, hospitalizowanych w 6 szpitalach. W żadnym z nich pomieszczenia nie były klimatyzowane.

Wnioski badaczy z Niemiec to nie jedyny dowód na to, że klimatyczne zmiany mają wpływ na nasze zachowanie. Wcześniejsze, podobne badanie, udowodniły, że podczas upałów rośnie liczba przestępstw związanych z agresją słowną i/lub fizyczną. Udowodniono też, że sportowcy są bardziej skłonni do agresywnych zachowań na boisku, a także, że spada wydajność pracowników w firmach i zwiększa się ich irytacja. Jesteśmy też bardziej agresywni podczas jazdy samochodem.

Niestety, jak wynika z ustaleń meteorologów, z roku na rok wzrasta liczba upalnych dni. Jest to efekt zmian klimatycznych. Wysokie temperatury są niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych, a także cierpiących na choroby przewlekłe związane z układem krążenia. Z powodu wysokich temperatur szybciej się odwodniamy (pocąc się obficiej niż w inne, chłodniejsze dni), co wpływa na nasze zdrowie i prowadzi do zaburzeń koncentracji.

Źródło: Lancet Planetary Health/ BJPsych Open/ Focus