Jak wygląda leczenie zębów w Indiach? Powszechni są tam... uliczni dentyści!

Monika Piorun
23.05.2017 14:00
Jak wygląda leczenie zębów w Indiach? Powszechni są tam... uliczni dentyści!
fot. Eva Jats/YouTube.com

Często narzekasz na stomatologów? Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, że w XXI wieku dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny może być luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Choć Indie w ostatnich latach zyskały miano kraju przodującego pod względem turystyki medycznej, to jednak nadal zwykli obywatele niezwykle często korzystają tam z usług, które w nieco zamożniejszych krajach nie byłyby w ogóle możliwe do przeprowadzenia ze względu na surowe procedury sanitarne. Mimo że cena wielu skomplikowanych zabiegów jest nawet o 90 proc. niższa niż np. w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, to i tak wielu Hindusów nie może sobie na nie pozwolić.

Niezwykłą popularnością cieszą się tam uliczni dentyści, z których usług można skorzystać w wielu miastach. Borowanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu przejeżdżających tuk-tuków czy świętych krów przechadzających się wśród przechodniów, nie należy w Indiach do rzadkości. Pacjenci jednak nie narzekają. Bolące zęby można wyleczyć w ten sposób dużo szybciej i zdecydowanie taniej niż w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. 

Mimo że ceny zabiegów stomatologicznych w Indiach są dużo niższe niż w innych krajach, to i tak powszechne jest korzystanie z usług "ulicznych dentystów" leczących zęby na zewnątrz, pośród przejeżdżających samochodów lub zwykłych przechodniów.

Z dobrze wyposażonych gabinetów dentystycznych coraz częściej korzystają za to zagraniczni turyści, którzy za profesjonalne zabiegi mogą zapłacić nieco niższą cenę niż w innych krajach. Różnice w cenach za usługi stomatologiczne są dosyć znaczne:

  • Wstawienie implantu zęba w Indiach kosztuje ok. 700 USD (w USA - 3 tys. USD, w Polsce ok. 3,5 tys. zł).
  • Koronę porcelanową w Indiach można wstawić za ok. 100 USD (w USA kosztuje to 1 tys. USD, w Polsce ok. 2 tys. zł).
  • Cena leczenia kanałowego wynosi ok. 120 USD (w USA - 900 USD, w Polsce ok. 300-600 zł).

Jeśli bardzo bolą nas zęby, a nie mamy możliwości skorzystania z pomocy stomatologa, zawsze można wypróbować domowe sposoby na łagodzenie tych dolegliwości:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π