Ukraina: Na świat przyszło pierwsze w Europie dziecko trojga rodziców

Monika Piorun
19.01.2017 13:57
Ukraina: Na świat przyszło pierwsze w Europie dziecko trojga rodziców
fot. Ukraina: Na świat przyszło pierwsze w Europie dziecko trojga rodziców

W Kijowie urodził się chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. To pierwszy przypadek połączenia genów trzech osób do leczenia niepłodności. Wcześniej tę eksperymentalną metodę wykorzystywano tylko do leczenia poważnych wad genetycznych.

Zobacz także

Pierwsze w Europie "dziecko trojga rodziców" przyszło na świat 5 stycznia 2017 roku na Ukrainie. Maluch jest drugim na świecie człowiekiem poczętym dzięki zapłodnieniu dwóch komórek jajowych nasieniem ojca.

We wrześniu 2016 roku w Meksyku urodził się chłopiec, którego rodzice zdecydowali się na podobny zabieg tylko ze względu na to, by zapobiec zespołowi Leigha - rzadkiej chorobie genetycznej zaburzającej funkcjonowanie układu nerwowego. 

Dr Walerij Zukin, dyrektor kijowskiej kliniki leczenia niepłodności "Nadzieja" wyjaśnia, że w jego ośrodku po raz pierwszy zastosowano metodę pronuklearnego transferu w przypadku bezpłodnej pary, która od 10 lat starała się o potomka i w przeszłości aż czterokrotnie korzystała z zabiegów in vitro.

Zobacz także

Wszystkie stosowane wcześniej metody zapłodnienia zakończyły się niepowodzeniem, dlatego 34-letnia kobieta wraz z mężem zdecydowała się na skorzystanie z materiału genetycznego pochodzącego od osoby trzeciej (płci żeńskiej). 

W wielu krajach nowa metoda łączenia genów w celu poczęcia potomstwa budzi wiele kontrowersji. Zabrania się jej stosowania m.in. w Stanach Zjednoczonych. To właśnie dlatego pochodzący z Jordanii rodzice pierwszego "dziecka trojga rodziców" (mimo korzystania z pomocy specjalistów z Nowego Jorku), musieli zdecydować się na przeprowadzenie innowacyjnego zabiegu w Meksyku.

Dzieci trojga rodziców - sposób na eliminowanie wad genetycznych?

Nieco inaczej odnoszą się do nowej metody pronuklearnego transferu Brytyjczycy, którzy zapowiadają, że od wiosny 2017 będą z niej mogły skorzystać pary obciążone wysokim ryzykiem poważnych chorób dziedzicznych u ich przyszłego potomstwa. Z zamiany mitochondrialnego DNA na zdrowy materiał genetyczny będzie miało prawo skorzystać do 25 kobiet rocznie.

Wielka Brytania od lat przoduje w badaniach nad nowoczesnymi metodami zapłodnienia. Naukowcom z Uniwersytetu Bath udało się już w warunkach laboratoryjnych doprowadzić do zapłodnienia bez udziału komórek jajowych, czym podważyli wiedzę obowiązującą w medycynie od prawie 200 lat. Do tej pory sądzono, że do żywego urodzenia w przypadku ssaków może dojść tylko w wyniku połączenia komórki jajowej z plemnikiem.

Zobacz także

Na poczęcie dziecka bez udziału matek z pewnością trzeba będzie jeszcze poczekać. Zgodnie z nową definicją bezpłodności przyjętą przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) prawo do rozmnażania powinno przysługiwać także osobom homoseksualnym. Nie można więc wykluczyć, że rozwój medycyny pozwoli na rozwiązania, które wydawały się nam dotąd zupełnie niemożliwe.

Zagłosuj

Czy uważasz, że metoda pozwalająca na płodzenie "dzieci trojga rodziców" jest etyczna?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/The Times/π