Zamknij

Uwaga! Przed nami fala upałów. Jak się chronić przed wysoką temperaturą?

Monika Piorun
29.05.2018 12:45

IMGW ostrzega przed ekstremalnie wysokimi temperaturami. Ostrzeżenia I stopnia obowiązują na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Takie warunki nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. O czym warto pamiętać, by ograniczyć ryzyko niebezpieczeństw związanych z upalną pogodą?

Upał, Udar cieplny, Fala upałów, gorąco, słońce, dziecko, ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
fot. Shutterstock

Kiedy słupek rtęci nie spada poniżej 30° C, przebywanie na zewnątrz w ciągu dnia może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na dolegliwości związane z przebywaniem w wysokich temperaturach. Objawy, które mogą wtedy występować, zaczynają się zwykle od bólu głowy, osłabienia, odczuwania wewnętrznego niepokoju (czasem dreszczy), problemów ze złapaniem oddechu oraz wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenia akcji serca. W konsekwencji mogą doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci, dlatego nie można ich bagatelizować.

Przeczytaj: Udar cieplny zagraża życiu człowieka. Jak wygląda pomoc przy udarze cieplnym?

Przebywanie w zamkniętym samochodzie podczas upałów może być śmiertelnie niebezpieczne

Do zgonu z powodu przegrzania organizmu dochodzi już w temperaturze 42° C. Najłatwiej o to w zamkniętych samochodach. Jeśli na zewnątrz jest powyżej 33° C, wnętrza aut już w ciągu zaledwie 20 minut mogą nagrzać się do ponad 50° C – przebywanie w takich warunkach jest śmiertelnie niebezpieczne zarówno dla ludzi (zwłaszcza dzieci i osób starszych), jak i zwierząt.

Przeczytaj: Nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie nawet na chwilę!

Podczas upałów powinno się unikać ekspozycji na słońce w godz. 10-15. Lepiej wtedy przebywać w miejscach zacienionych lub nie wychodzić na zewnątrz. Jeśli zaś już się na to zdecydujemy, to oprócz zabezpieczenia skóry przed słońcem za pomocą kremów z filtrem UV zadbajmy też o odpowiednie nakrycie głowy chroniące przed przegrzaniem, chrońmy oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych i miejmy przy sobie butelkę wody. Mężczyznom zaleca się picie powyżej 2,5 l płynów dziennie, a kobietom minimum 2 l. 

Zrzut ekranu 2018-05-29 o 10.51.27
fot.

Słodzone napoje podczas upałów sprzyjają odwodnieniu organizmu

Jeśli chcemy skutecznie ugasić pragnienie, lepiej nie sięgajmy po słodzone napoje gazowane! Dlaczego? Naukowcy z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku udowodnili, że pijąc pełne słodkich dodatków napoje podczas wysokich temperatur, jesteśmy paradoksalnie bardziej odwodnieni niż przed ich spożyciem, a na dodatek grozi nam... uszkodzenie nerek.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest picie napojów energetyzujących, które nawet w umiarkowanych temperaturach prowadzą do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi

Jakie produkty spożywcze pomogą nam ochłodzić się podczas upałów?

Zrzut ekranu 2018-05-29 o 10.37.59
fot.
fot. Shutterstock
  • Oprócz wody warto pić sok pomidorowy, który znakomicie uzupełnia poziom potasu, żelaza, magnezu i wapnia, które tracimy wraz z potem.
  • Gorąca herbata z miętą, którą od lat chłodzą się m.in. mieszkańcy krajów arabskich, doskonale sprawdza się w suchym klimacie – za sprawą mechanizmu polegającego na tym, że poprzez wysoką temperaturę napoju receptory na naszym języku dadzą naszemu organizmowi sygnał do tego, by zaczął się pocić i szybko pozbył się nadmiaru ciepła. Jeżeli wilgotność powietrza jest zaś wysoka, będą mniej skuteczne.
  • Warto doprawiać spożywane przez nas jedzenie ostrymi przyprawami – np. chilli lub czarnym pieprzem – dzięki nim nasze ciało zostanie pobudzone do tego, by pozbyć się nadmiaru ciepła.
  • Woda kokosowa – najmodniejszy naturalny napój ostatnich lat – nawadnia organizm 10 razy skuteczniej niż np. napoje izotoniczne, a na dodatek ma podobny poziom elektrolitów jak osocze ludzkiej krwi.
  • Nie pijmy za to wysokoprocentowego alkoholu – nie dość, że podczas upałów szybciej się upijemy, to na dodatek nasz organizm może reagować na niego gorzej, niż kiedy temperatura powietrza jest niższa.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-05-29 o 10.58.11 1
fot.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/Państwowa Inspekcja Sanitarna

_____

zdrowie.radiozet.pl/π