Udało się zdobyć leki dla Elisabeth Revol! Podzielili się nimi Polacy!

Monika Piorun
31.01.2018 10:51
Udało się zdobyć leki dla Elisabeth Revol! Podzielili się nimi Polacy!
fot. East News/facebook.com/ElisabethRevolexpe

Francuska himalaistka może uniknąć amputacji kończyn dzięki polskiej ekipie ratunkowej, która zapewniła jej dostęp do prostaglandyny. Lek ten zapobiega martwicy tkanek po odmrożeniu. 

Doktor Robert Szymczak, konsultant medyczny polskiej wyprawy na K2, zdradził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że w tej chwili nie ma zagrożenia życia Elisabeth Revol. Polscy himalaiści, którzy wzięli udział w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat, oddali połowę leków znajdujących się w ich zapasach, by pomóc dojść do zdrowia partnerującej Tomaszowi Mackiewiczowi Francuzce. Największe znaczenie miała w tym przypadku prostaglandyna — nowoczesny lek zapobiegający martwicy tkanek po odmrożeniu. Niestety w Pakistanie jest on nie do zdobycia.

Polscy ratownicy oddali połowę swoich leków Elisabeth Revol

Ratownicy z Polski mieli na wyposażeniu zapas tego preparatu i nie wahali się nim podzielić z Revol. Kobieta przebywa obecnie w szpitalu w Islamabadzie. Ma sporo odmrożeń, ale jej stan powoli udało się ustabilizować. Jest odpowiednio nawodniona. Służby medyczne dbają, by była dobrze ogrzana do czasu zaplanowanego transportu lotniczego do Francji, do ośrodka w Chamonix, gdzie będzie dalej leczona.

Złe informacje w sprawie odmrożeń Elisabeth Revol: amputacja wciąż realna

Polscy himalaiści zapewniają, że nie obawiają się tego, że może im zabraknąć niezbędnych leków i podkreślają, że w tym przypadku nie można było postąpić inaczej. Liczą na to, że ekipie nie będzie potrzebna większa ilość preparatów leczniczych, a ich ewentualny niedobór uda się uzupełnić podczas kolejnych transportów do bazy.

Zobacz także

Elizabeth Revol podczas wyprawy na K2 

Zrzut ekranu 2018-01-31 o 09.58.34
fot. facebook.com/ElisabethRevolexpe

Dr Szymczak potwierdził, że pakistańscy lekarze konsultowali się z nim, w jaki sposób udzielić pomocy w przypadku takich odmrożeń, które wystąpiły u Elisabeth Revol. Konsultant medyczny polskiej wyprawy na K2 sam jest zdobywcą aż trzech ośmiotysięczników i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że himalaistów najczęściej zabija tzw. deterioracja wysokościowa, której można nabawić się zwykle podczas schodzenia ze szczytu. To najbardziej śmiercionośna odmiana choroby wysokościowej objawiająca się skrajnym wycieńczeniem z powodu wychłodzenia organizmu i nadmiernego wysiłku. Równie niebezpieczny może być także wysokościowy obrzęk mózgu i wysokościowy obrzęk płuc

Zobacz także

Dr Robert Szymczak, konsultant medyczny polskiej wyprawy na K2, zdobywca trzech ośmiotysięczników, pracownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Zrzut ekranu 2018-01-31 o 10.43.47

________

zdrowie.radiozet.pl/π