Atak na homeopatię? Na lekach w USA pojawią się specjalne oznaczenia

Monika Piorun
08.12.2016 19:25
Atak na homeopatię? Na lekach w USA pojawią się specjalne oznaczenia
fot. Na opakowaniach leków homeopatycznych będą mu

Federalna Komisja Handlu ogłosiła wprowadzenie przepisów, które nakazują producentom środków homeopatycznych umieszczania na opakowaniach informacji, że ich skuteczność nie jest poparta żadnymi dowodami naukowymi. 

Rządowa agencja zajmująca się ochroną praw konsumentów w Stanach Zjednoczonych zapowiedziała, że wszystkie leki dopuszczone do sprzedaży w aptekach mają spełniać takie same standardy. Nowe przepisy mają pomóc pacjentom uzyskać pewność co do tego, czy kupowany przez nich produkt będzie działał. Jeśli nie będzie można tego udowodnić, na opakowaniach preparatów mają pojawić się specjalne oznaczenia.

Zobacz także

Homeopatia budzi na całym świecie wiele kontrowersji. Dlaczego pomiędzy jej zwolennikami i przeciwnikami od lat toczy się spór?

Homeopatia - historia prawdziwa

Wszystko zaczęło się w 1796 roku, kiedy niemiecki lekarz Samuel Hahnemann sformułował zasadę podobieństwa (znaną jako: "podobne lecz podobnym").

Według niego wywoływanie określonych objawów u osób zdrowych na skutek działania określonej substancji może spowodować podobne reakcje u chorych. Trzeba im tylko podać ten sam środek w postaci rozcieńczonej.

Z tego powodu składniki aktywne środków homeopatycznych trudno wykryć nawet w warunkach laboratoryjnych, przez co w ich składzie dominuje głównie woda, cukier oraz drobne ilości dodatków, dzięki którym można je sprzedawać w formie tabletek lub cukru. 

Zobacz także

W przypadku niezwykle popularnego na całym świecie preparatu oscillococinum, czynnikiem stawiającym nas na nogi nawet w przypadku grypy, jest np. ekstrakt z wątroby kaczki piżmowej. 

Akcja - reakcja

Amerykańskie władze po serii kilku zgonów wśród niemowląt, którym podano lek homeopatyczny łagodzący objawy ząbkowania, postanowiły wprowadzić bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące preparatów sprzedawanych w aptekach.

Substancją czynną, którą zawierał preparat dla ząbkujących dzieci, był pokrzyk wilcza jagoda - wyciąg z silnie trującej rośliny. Gdyby środek miał przejść badania wymagane w przypadku konwencjonalnych leków, nie zostałby dopuszczony do sprzedaży.

Zobacz także

Efekt placebo

Jeśli dany preparat, który miałby zostać wprowadzony do obrotu na rynku farmaceutycznym nie będzie mógł się wykazać wiarygodnymi badaniami potwierdzającymi jego skuteczność, producenci będą zmuszeni poinformować o tym fakcie na opakowaniu.

Oprócz testów laboratoryjnych chodzi głównie o tzw. badania z podwójnie ślepą próbą, podczas których uczestnicy nie wiedzą, czy podawany jest im prawdziwy lek czy placebo, co ma zapobiegać zniekształceniu wyników testu.

Wielokrotnie powtarzane przez naukowców tego typu badania stawiają w niekorzystnym świetle leki homeopatyczne. Nie da się potwierdzić skuteczności w przypadku żadnej dolegliwości, której mają zapobiegać. Według Federalnej Komisji Handlu ich działanie można opierać jedynie na osiemnastowiecznej teorii niemieckiego medyka.

Zagłosuj

Czy popierasz przepis nakazujący informowania na opakowaniach środków homeopatycznych o tym, że są nieskuteczne?

Liczba głosów:

pills_herbal
fot. Elena Elisseeva/ East News

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π