Zamknij

URPL ostrzega: może zabraknąć leku dla chorych na raka

21.09.2021 11:06
Lek w kroplówce
fot. Shutterstock

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) informuje, że mogą pojawić się problemy z dostępnością leku dla pacjentów onkologicznych. Chodzi o preparat wykorzystywany m.in. w leczeniu raka piersi, szyjki macicy, szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej.

Firma Teva, producent leku Vincristine Teva, w porozumieniu z UPRL informuje o możliwym braku dostępności tego preparatu w Polsce i innych krajach.  

Leku może zabraknąć z powodu przerwania dostaw substancji czynnej (API) wikrystyny. Substancja ta wykorzystywana jest w leczeniu chorób nowotworowych, takich jak: ostra białaczka limfoblastyczna, choroba Hodgkina, chłoniaki nie-hodgkins, drobnokomórkowy rak płuca, rak piersi, rak szyjki macicy, szpiczak mnogi, mięsak prążkowanokvmórkowy, nerwiak zarodkowy, nerczak zarodkowy, guzy embrionalne, mięsak Ewinga, kostaniakomięsak.

Czy pacjenci onkologiczni będą zmuszeni do przerwania leczenia? Wiele wskazuje na to, że kryzys uda się rozwiązać. Teva wyjaśnia w komunikacie, że zorganizowała dostawę produktu leczniczego SINIDOVIN zawierającego tę samą substancję czynną. Produkt ten jest dopuszczony do obrotu w Rumunii.

Wniosek o import interwencyjny dla produktu leczniczego Sindovin wraz z porównaniem do leku Vincristine Teva, zostały złożone do Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: URPL; mgr.farm