Zamknij

Prof. Kuna: tylko te osoby powinny podlegać izolacji, reszta nie

10.01.2022
Aktualizacja: 10.01.2022 14:49
Chorzy na COVID-19
fot. Piotr Hukalo/East News

Tylko niektórych chorych należy izolować z powodu COVID-19, nie wszyscy też powinni być leczeni antybiotykami – uważa prof. Piotr Kuna. Ekspert apeluje o jasne standardy postępowania z chorymi, którzy mogą być leczeni w domu.

– Należy raz na zawsze skończyć z wypisywaniem antybiotyków przez telefon, bez badania pacjenta – uważa prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i dodaje: – Należy lekarzom rodzinnym jasno powiedzieć, co mają robić z pacjentami chorymi na COVID-19.

Jego zdaniem, wielu lekarzy boi się zajmować chorymi na COVID-19 lub nie chce tego robić z innych powodów i dlatego NFZ powinien zalecić standardy postępowania z chorymi, którzy mogą być leczeni w domu.

Infekcji wirusowych nie leczy się antybiotykami

– Pierwsza rzecz, którą należy zrobić, to jasno powiedzieć lekarzom rodzinnym, co mają robić z pacjentami chorymi na COVID-19. Dzisiaj z tego, co obserwuję, wiodącym leczeniem jest podanie antybiotyków bez zbadania pacjenta. Infekcji wirusowych nie leczymy antybiotykami – podkreśla prof. Piotr Kuna i dodaje: – Oczywiście to nie jest tak, że wszystkich musimy leczyć tak samo. Każdy pacjent jest troszkę inny i to właśnie lekarz rodzinny powinien najlepiej znać swoich pacjentów i terapię dostosowywać do nich. Wiadomo, że jeżeli ktoś ma wiele innych chorób, często notuje infekcje, to być może czasami antybiotyk w terapii także jest potrzebny. Na Boga, nie powinien on być jednak normą.

Ekspert podkreśla, że infekcji wirusowych nie leczy się antybiotykami, powinno się je przepisywać dopiero wtedy, gdy pojawi się nadkażenie bakteryjne. Ale i wtedy warto sprawdzić, z jakim patogenem chory ma do czynienia i dopiero wtedy dobrać odpowiednie leczenie.

– Co do zasady zakażonych wirusami nie leczy się antybiotykami. A już na pewno należy raz na zawsze skończyć z wypisywaniem antybiotyków przez telefon, bez badania pacjenta – apeluje prof. Kuna.

Tylko niektórych pacjentów należy izolować z powodu COVID-19

Jego zdaniem chorych na COVID-19 jest bardzo wielu, właściwie lekarz z POZ nie ma możliwości, by zająć się wszystkimi.  

– Nie mamy sił i środków, aby ogarnąć wszystkie osoby, które uzyskają pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 – uważa prof. Kuna i dodaje: – Należy się skupić na grupach szczególnie wrażliwych, czyli osobach po 65. roku życia, a także osobach z chorobami nowotworowymi i niedoborami odporności. Te osoby powinny nadal podlegać obowiązkom kwarantanny i izolacji.

A co z resztą pacjentów?

– Całą resztę, w obliczu tego, że każdy z nas będzie zakażał się tym wirusem wielokrotnie, należy z tego obowiązku zwolnić – uważa ekspert i dodaje: – Trzeba wprowadzić kategorię nosicielstwa, jak na przykład w przypadku gronkowca. Powinniśmy wrócić do standardu znanego w medycynie od lat, czyli diagnostyki plus obrazu klinicznego. Dopiero wówczas można mówić o chorobie.

Źródło: PAP Tomasz Więcławski