Przesadziłaś z opalaniem? Bezpłatne badania skóry na plaży w Gdyni

Monika Piorun
14.08.2017 16:47
Przesadziłaś z opalaniem? Bezpłatne badania skóry na plaży w Gdyni
fot. hellseeker, pixaby.com, CC0 Public Domain

Jak odróżnić zwykły pieprzyk od poważnych zmian świadczących o rozwoju czerniaka? Przez cały najbliższy tydzień wszyscy plażowicze w Gdyni będą mogli skorzystać z darmowych porad dermatologów, którzy sprawdzą, czy na opalonej skórze nie pojawiły się oznaki nowotworu.

Już po raz czwarty rusza Letnia Akcja Edukacyjna kampanii "Rakoobrona". W specjalnym, czarnym namiocie na plaży Gdynia Śródmieście dermatolodzy przeprowadzą bezpłatne badanie znamion.

Od 14 do 20 sierpnia każdy, kto w godzinach 11:00-16:00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii, będzie mógł skorzystać z bezpłatnej konsultacji z dermatologiem. Jak pokazały poprzednie edycje, taka forma docierania z wiedzą o profilaktyce jest niezwykle skuteczna.

Specjaliści zalecają, by unikać opalania się między godziną 11 a 16, gdy działanie promieni ultrafioletowych jest najmocniejsze. Ale właśnie o tej porze - aby zwracać uwagę Polaków na konieczność świadomego korzystania ze słońca - Letnia Akcja Edukacyjna zaprasza na bezpłatne badanie znamion.

Zobacz także

Wyprzedź czerniaka! Zbadaj swoją skórę!

Zrzut ekranu 2017-08-14 o 16.42.39
fot. rakoobrona.pl

Agnieszka Łesiuk, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria, wyjaśnia, że:

Nasza akcja wpisała się w cykl wakacyjnych wydarzeń nad Bałtykiem. Powracamy na gdyńską plażę, by rozmawiać o profilaktyce czerniaka, ale przede wszystkim zachęcać do badań.

Do namiotu "Rakoobrony" może zajrzeć każdy, kto chciałby zadbać o zdrowie podczas wakacji. Cieszymy się, że w działaniach wspierają nas dermatolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To gwarancja profesjonalnej diagnostyki i specjalistycznej wiedzy.

Badanie znamion przeprowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - partnera Letniej Akcji Edukacyjnej. Osoby odwiedzające namiot Rakoobrony będą mogły poznać zasady diety antyrakowej i porozmawiać z organizatorami o profilaktyce onkologicznej.

Zobacz także

"Rakoobrona" na plaży

Zrzut ekranu 2017-08-14 o 16.41.36

Każdy, kto się przebada, otrzyma kartkę autorstwa Magdaleny Danaj, znanej rysowniczki i ilustratorki (PoRysunki). Będzie okazja do sprawdzenia stanu wiedzy o czerniaku poprzez wypełnienie ankiety. Organizatorzy przygotowali także ulotki informacyjno-edukacyjne i gadżety, a dla najmłodszych - kącik z niespodziankami.

Kampania jest prowadzona od 2014 roku. Z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w gabinecie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało ponad 10 tys. osób.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdyni, partnerami są Gdański Uniwersytet Medyczny, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku i Gdyńskie Centrum Sportu.

Zrzut ekranu 2017-08-14 o 16.41.51 1

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π