Czerniakowe abecadło: Prezydent Duda wspiera Tydzień Świadomości Czerniaka

Monika Piorun
17.05.2018 13:26
Prezydent Duda, Tydzień Świadomości Czerniaka
fot. Tydzień Świadomości Czerniaka

Badanie skóry może być dziecinnie proste! Andrzej Duda zachęca do poznania zasad "Czerniakowego abecadła", które mogą nam pomóc rozpoznać znamiona świadczące o chorobie.

ABCDE Czerniaka: kryteria są dziecinnie proste

Czerniak to bardzo agresywny rodzaj nowotworu skóry. Choć uważa się go za stosunkowo rzadki, to jednak w ciągu kilku ostatnich dekad dramatycznie wzrosła liczba przypadków tej choroby, zwłaszcza wśród młodych ludzi, w wieku 20-40 lat. Na wczesnym etapie można go wyleczyć, w kolejnych stadiach tylko 20 proc. chorych może liczyć na to, że uda się im przeżyć kolejnych 5 lat. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne badanie znamion skóry.

W ramach obchodzonego już po raz 7. Tygodnia Świadomości Czerniaka eksperci wspólnie z dziećmi udowadniają, że to dziecinnie proste zadanie. Wystarczy tylko zastosować się do prostych zasad.

"Czerniakowe Abecadło", czyli kryteria rozpoznania czerniaka, to łatwe do zapamiętania cechy charakterystyczne czerniaka, które pozwalają na szybkie rozpoznanie choroby. Kryteria ABCDE czerniaka to:

 • A – jak asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę.
 • B – jak brzegi nieregularne, nierównomierne, posiadające zgrubienia.
 • C – jak czerwony lub czarny i niejednolity kolor.
 • D – jak duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm.
 • E – jak ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Tegoroczny Tydzień Świadomości Czerniaka wypada w 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który wystąpił nawet jako gość specjalny w jednym z materiałów wideo. Polityk od dawna wspiera działania na rzecz upowszechniania prozdrowotnych postaw wśród Polaków. To właśnie z jego inicjatywy po raz pierwszy podpisano ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium.

Akcję "Dziecinnie proste badanie skóry, czyli "Czerniakowe Abecadło" organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Kampania ma uświadomić społeczeństwu, że każdy może samodzielnie, bez wysiłku zadbać o swoje zdrowie i ochronić się przed czerniakiem rozpoznając nieprawidłowe znamiona według dziecinnie prostych kryteriów.

Zrzut ekranu 2018-05-17 o 11.43.02 1

W prawidłowym rozpoznaniu znamion świadczących o chorobie pomoże Ci też specjalna gra interaktywna stworzona przez Akademię Czerniaka.

Zasady ochrony przed czerniakiem: "7W"

Nie chcesz mieć czerniaka? Twoje życie może uratować... siedem "wu", czyli zestaw prostych zasad, do których warto stosować się na co dzień, by zminimalizować ryzyko nowotworów skóry. Zwłaszcza, jeśli mamy jasne lub rude włosy, jasną karnację, dużo piegów a na dodatek w naszej rodzinie zdarzały się już przypadki zachorowań na czerniaka. 

 1. Wrzuć na siebie koszulę!
 2. Wetrzyj krem z filtrem UV!
 3. Włóż kapelusz na głowę!
 4. Wsuń na nos okulary z filtrem UV!
 5. Wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14!
 6. Wystrzegaj się solarium!
 7. W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie!

Czerniak: jeden z najgroźniejszych i najbardziej agresywnych nowotworów

Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, chirurg-onkolog, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie:

Czerniak jest jedynym nowotworem, który tak łatwo zauważyć, ponieważ początkowo rozwija się na skórze, a nie jak inne nowotwory, wewnątrz organizmu.

Wystarczy poznać kryteria ABCDE czerniaka i regularnie obserwować swoje znamiona: zwracać uwagę, czy istniejące znamiona zmieniają się, czy pojawiają się nowe, czy posiadają charakterystyczne dla czerniaka cechy. I oczywiście w przypadku zidentyfikowania tych zmian należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa, onkologa lub chirurga-onkologa.

Dermatoskopia: badanie, które wykryje, czy grozi Ci czerniak

Z kolei dermatolog, dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach przekonuje, że:

Wstępne diagnozowanie czerniaka jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.

Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu lub, dodatkowo wideodermatoskopu, który pomaga zidentyfikować większość patologicznych zmian w obrębie ognisk – w tym znamion barwnikowych.

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Im szybciej rozpoznamy znamiona świadczące o chorobie, tym większe mamy szanse na to, że uda się nam wygrać z tym groźnym przeciwnikiem.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

zdrowie.radiozet.pl/π