Zamknij

WHO ostrzega przed trzecią falą pandemii

23.11.2020 09:14
MARTIAL TREZZINI/ASSOCIATED PRESS/East News
fot. MARTIAL TREZZINI/ASSOCIATED PRESS/East News

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed zbyt szybkim luzowaniem obostrzeń. Europa może stanąć w obliczu trzeciej fali koronawirusa, jeśli rządzący powtórzą błędy z pierwszego lockdownu.

Reprezentant WHO dr David Nabarro udzielił wywiadu szwajcarskiej gazecie "Solothurner Zeitung". Ekspert celnie punktował błędy rządzących w Europie po pierwszym lockdownie, przestrzegając przed zbyt szybkim luzowaniem restrykcji w zimie. Dowiedz się więcej.

Trzecia fala koronawirusa - kiedy?

- [Rządy] nie zbudowały niezbędnej infrastruktury w miesiącach letnich, po tym, jak opanowały pierwszą falę pandemii. Teraz mamy drugą falę. Jeśli nie powstanie infrastruktura, to na początku przyszłego roku będziemy mieli trzecią - powiedział David Nabarro z WHO w wywiadzie dla "Solothurner Zeitung".

Ekspert pochwalił obywatelską postawę w krajach azjatyckich, gdzie noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego jest normą, co widać na wykresach zachorowalności na koronawirusa SARS-CoV-2.

Na Tajwanie od sierpnia nie odnotowano więcej niż pięć przypadków w ciągu doby. W Wietnamie, od sierpnia, było to maksymalnie 25 przypadków. W Chinach od wielu miesięcy zachorowalność utrzymuje się na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu przypadków. W Korei Południowej oscyluje wokół 300. 

- Elementem, który jest bardzo wyraźny w Azji Wschodniej, jest to, że po spadku krzywej zachorowań nie luzuje się restrykcji. Czekasz, aż liczba nowych przypadków będzie niska i utrzymujesz ją na tym poziomie - podkreślił Nabarro.

Źródło: politico.eu