System rekompensat dla poszkodowanych z powodu szczepień? Trwają prace nad projektem

Monika Piorun
13.07.2017 11:53
System rekompensat dla poszkodowanych z powodu szczepień? Trwają prace nad projektem
fot. East News

W ciągu najbliższych miesięcy mamy poznać szczegóły dotyczące wypłacania świadczeń pieniężnych za powikłania poszczepienne. Nad regulacjami w tej kwestii w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia pracuje obecnie Główny Inspektor Sanitarny.

Na początku maja minister Radziwiłł zapowiadał, że resort zdrowia rozważa wprowadzenie rekompensat za ewentualne szkody, powstałe w wyniku komplikacji po szczepieniach.

Zobacz także

Opracowaniem systemu rekompensat, które miałyby być wypłacane rodzicom dzieci z ciężkimi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP), zajął się Główny Inspektor Sanitarny. Projekt w tej sprawie ma być gotowy po wakacjach.

Taniej zapłacić za pojedyncze powikłania niż czekać na epidemie chorób zakaźnych?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że świadczenia finansowe miałyby być wypłacane osobom (w tym dzieciom), które po obowiązkowych szczepieniach doznają uszczerbku na zdrowiu. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych, którego utworzenie ma poparcie premier Szydło oraz ministra Radziwiłła.

Takie rozwiązanie miałoby pomóc osobom, które obecnie mogą dochodzić swoich praw jedynie na drodze sądowej - a to może trwać latami. Specjaliści podkreślają, że dużo większym zagrożeniem dla ogółu społeczeństwa jest unikanie obowiązku szczepień - co zwiększa zagrożenie poważnymi chorobami zakaźnymi - niż ewentualne powikłania po podaniu preparatów, które miałyby im zapobiegać.

Zobacz także

Przypadki ciężkiego uszczerbku na zdrowiu po obowiązkowych szczepieniach zdarzają się w Polsce bardzo rzadko. W skali roku można mówić jedynie o pojedynczych zdarzeniach, które można zakwalifikować do tej grupy. Opcja pozwalająca na pokrycie kosztów leczenia w jednostkowych sytuacjach mogłaby przyczynić się do zahamowania ilości niezaszczepionych dzieci i stanowiłaby formę rekompensaty dla ruchów antyszczepionkowych, które domagają się swych praw jedynie w trakcie procesów sądowych. 

Osoby, które sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom, podkreślają, że skoro państwo przymusza obywateli do zachowania w określony sposób, powinno też brać na siebie odpowiedzialność za ewentualne szkody, do jakich może doprowadzić stosowanie się do tego, co się nam nakazuje.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że państwo powinno wypłacać odszkodowania za ewentualne powikłania po obowiązkowych szczepieniach?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Onet/Rynek Zdrowia
____

zdrowie.radiozet.pl/π