Truskawkowa Pełnia może dać się we znaki

05.06.2020
Aktualizacja: 05.06.2020 12:58
Truskawkowa Pełnia: jak wpływa na organizm?
fot. Shutterstock

Kłótnia z szefem, poirytowanie i buzujące w nas emocje w ostatnich dniach mieć związek nie tylko z naszym temperamentem, ale i... nieco inną niż zwykle pełnią księżyca, która przed nadchodzącym przesileniem letnim może wywoływać reakcje, o jakie byśmy się nie podejrzewali.

Czerwcowa pełnia jest nieco inna niż zwykle. Według Słowian koniec wiosny i początek lata był kulminacyjnym momentem w roku, kiedy siła przyrody zyskuje pełnię swoich mocy, tłumionych podczas chłodniejszych sezonów - co doskonale obrazuje legenda o magicznym kwiecie paproci.

To właśnie w tym miesiącu przypadała magiczna Noc Kupały zwana Nocą Świętojańską, kiedy pozwalano sobie na śmiałe zachowania, na które nigdy nie odważono by się kiedy indziej. Ludziom wolno było więcej i czuli, że mają siłę przenosić góry. Nie zawsze Noc Świętego Jana pokrywała się dokładnie z momentem pełni, ale coraz krótsze noce i coraz dłuższe dnie sprzyjały poczuciu większej swobody - zwłaszcza obyczajowej.

Truskawkowy Księżyc - kiedy?

Jeśli w ciągu ostatnich dni nie możesz spokojnie zasnąć, zaczynasz pokrzykiwać na męża, ganisz dzieci za byle błahostkę i nie możesz się dogadać z kolegami z pracy - przyczyna Twoich komplikacji może być nieco inna niż Ci się zdaje. Dlaczego?

Na przypadającą dziś pełnię różne kultury miały specyficzne określenia. Europejczycy nazywali ją "Pełnią Różanego Księżyca", ponieważ na naszym kontynencie zwykle zaczynały wtedy dojrzewać te kwiaty. Niektórzy nazywali ją Gorącą Pełnią (ze względu na początek upałów) a Indianie z Ameryki Północnej za sprawą plemienia Alqonquin rozpowszechnili nazywanie ją Truskawkową Pełnią, ze względu na przypadające na czerwiec zbiory truskawek.

Choć do tej pory nie potwierdzono, że różne fazy księżyca mają bezpośredni wpływ na nasze zachowania, to jednak jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że nasz organizm nie pozostaje obojętny na Srebrny Glob - zwłaszcza podczas pełni.

Udało się dowieść, że podczas pełni księżyca dochodzi do blokowania syntezy serotoniny, przez co możemy cierpieć na bezsenność, zaczynamy mieć wzmożony apetyt, podnosi się temperatura naszego ciała oraz ciśnienie krwi.

Ma to spore znaczenie dla procesu regulacji skurczów mięśni gładkich a wyższe stężenie krwi może bezpośrednio oddziaływać na pracę naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit czy macicy - przez co zwykle podczas pełni na porodówkach pojawia się więcej kobiet, które właśnie wtedy zaczynają odczuwać bóle porodowe i zaczynają rodzić.

Operacje przeprowadzane w tym momencie są narażone na wyższe ryzyko poważnego krwotoku. Osoby przechodzące stany depresyjne są wtedy aż dwukrotnie bardziej narażone na chęć samobójczego targnięcia się na własne życie. Stajemy się też bardziej wrażliwi na ból i zaczynamy być rozdrażnieni.

Pełnia księżyca - jak wpływa na samopoczucie?

Szwajcarskim neurobiologom pod kierownictwem Christiana Cajochena z Centrum Chronobiologii w Bazylei udało się ustalić, że z powodu pełni zasypiamy statystycznie 5 minut później i budzimy się 20 minut wcześniej niż zazwyczaj, a nasz sen jest o 30 proc. płytszy.

Eksperci z Instytutu Badań nad Chorobami Reumatycznymi dokonali zaś zaskakującego odkrycia, wskazującego na to, że księżyc może oddziaływać na kryształki soli kwasu moczanowego (puryny). W normalnych warunkach usuwane są one przez nerki wraz z moczem, podczas pełni ich ilość może jednak wzrastać tak bardzo, że zaczynają odkładać się w stawach doprowadzając do nasilenia ataków podagry (dny moczanowej).

Natomiast Amerykanie z Uniwersytetu Michigan postanowili sprawdzić, w jaki sposób poszczególne fazy księżyca wpływają na zachowania inwestorów na giełdzie. Po przeanalizowaniu wyników wskaźników Dow Jones nowojorskiej giełdy papierów wartościowych na przestrzeni ostatnich 100 lat oraz danych zebranych w ciągu 30 lat 24 giełd na świecie okazało się, że podczas pełni inwestorzy zachowywali się najmniej racjonalnie. Średni wzrost kursów podczas nowiu księżyca był niemal dwukrotnie wyższy niż w dni, podczas których wypadały pełnie.

Pełnia księżyca a wpływ na zdrowie:

 • problemy ze snem 
 • poczucie irytacji i rozdrażnienia
 • ataki agresji
 • problemy z koncentracją i racjonalnym podejmowaniem decyzji
 • wzmożony apetyt
 • gwałtowne emocje i wybuchy namiętności 
 • zwiększenie statystyk dotyczących: liczby urodzeń, samobójstw, morderstw i przestępstw
 • pogorszenie nastroju
 • wzrost ryzyka krwotoku podczas operacji
 • zmiana intensywności odczuwania poszczególnych nut smakowych wina
 • wzrost szansy na poczęcie potomka i zajście w ciążę
 • nieracjonalne zachowań inwestorów giełdowych
 • nasilenie ataków dny moczanowej (podagry)