Eksperymentalne leki dla śmiertelnie chorych? Nowy pomysł Trumpa

Monika Piorun
02.02.2017 11:10
Eksperymentalne leki dla śmiertelnie chorych? Nowy pomysł Trumpa

Podczas spotkania z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych prezydent USA wezwał ich do obniżenia cen leków oraz zapowiedział, że planuje zniesienie ograniczeń w dostępie do eksperymentalnych preparatów dla śmiertelnie chorych.

Donald Trump przekonywał producentów leków, choć przyczynili się do ogromnego postępu w medycynie, to jednak ceny wytwarzanych przez nich środków dla wielu obywateli są astronomiczne. Zachęcił ich do produkowania medykamentów na terenie Stanów Zjednoczonych i przeniesienia kapitału ulokowanego poza USA w zamian za pomoc w dopuszczeniu do obrotu innowacyjnych preparatów.

Zobacz także

- Musimy mocno obniżyć ceny leków, by obywatele mieli do nich łatwiejszy dostęp. Ten proces powinien być w miarę szybki i nie powinien zająć więcej niż 15 lat - przekonywał prezydent największych producentów farmaceutyków na świecie, m.in. prezesów firmy Merc, Amgen, Eli Lilly, Novartis, Johnson & Johnson oraz PhRMA.

Oprócz zmian w polityce lekowej prezydent Trump zapowiedział również, że planuje wprowadzić nowe rozwiązania dotyczące stosowania eksperymentalnych leków dla najciężej chorych pacjentów.

Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego najpierw ogłasza się odkrycie innowacyjnego środka,

który może ratować życie pacjentów, a potem Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA)

nie wydaje zezwolenia na jego zastosowanie, by nie zaszkodzić zdrowiu chorych,

nawet jeśli nie zostało im więcej niż 4 tygodnie życia.

Dlatego mamy zamiar zmienić wiele przepisów.

Czy za sprawą nowej polityki lekowej zapowiedzianej przez prezydenta Trumpa innowacyjne preparaty będą testowane na śmiertelnie chorych Amerykanach?

Zagłosuj

Czy uważasz, że śmiertelnie chorzy pacjenci powinni mieć łatwiejszy dostęp do innowacyjnych preparatów?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/π