Lasy Państwowe ostrzegają przed popularną rośliną

23.09.2019 11:27
starzec jakubek

Drobne, żółte kwiatki, z których kiedyś robiono nalewki i napary, to silnie toksyczna roślina, wykazująca działanie rakotwórcze - ostrzegają Lasy Państwowe w specjalnie wydanym komunikacie.

Starzec jakubek (Jacobaea vulgaris) to roślina występująca w Polsce powszechnie na łąkach, przydrożach, w rowach. Ma wysoką łodygę, sięgającą nawet 120 cm wysokości. Na szczycie występuje duży, żółty kwiatostan. Roślina kwitnie od czerwca do września, po przekwitnięciu pojawiają się jedwabiste, białe włoski.

Jak informują Lasy Państwowe: "Starzec jakubek był pospolitym składnikiem ludowych nalewek przygotowanych przez większość polskich zielarzy. Jeszcze w latach 80 XX w. stosowano nalewki i napary z ziela starca jakubka jako środek rozkurczowy, hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe, znoszący kolki, skurcze jelit, obniżający ciśnienie krwi, moczopędny i pobudzający czynności wątroby. W tradycyjnej medycynie naturalnej ziele jakubka było polecane przy chorobach wątroby, a zewnętrznie w leczeniu nowotworów, wyprysków i trudno gojących się ran".

Dziś wiadomo więcej na jego temat. "Okazało się, że cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. (...) Wprawdzie alkaloidy występują dość powszechnie, ich związki zawierają tak znane rośliny jak: żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik czy farbownik, to w ich przypadku stężenie alkaloidów jest nieznaczne, natomiast w przypadku starców, w tym starca jakubka - bardzo duże" - ostrzegają Lasy Państwowe w komunikacie.

Ostrzeżenie przed toksycznym działaniem Starca jakubka przeczytać można TUTAJ>>