Zamknij

Tropikalne noce nie są obojętne dla zdrowia. Meteorolog z IMGW ostrzega

29.06.2022 10:27

Gorące, tropikalne noce są bardzo niekorzystne dla zdrowia. Mogą przyprawić o bóle głowy i stawów, a upały w ciągu dnia dodatkowo pogarszają samopoczucie – ostrzega meteorolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W najbliższych dniach czekają nas rekordy temperatur nie tyko w nocy, ale i w dzień.

Tropikalne noce obciążają organizm
fot. Schutterstock

Choć wakacje w tropikach większości ludzi kojarzą się dobrze, to tak wysokie temperatury, jak te panujące w egzotycznych krajach, w naszym klimacie nie są przyjemną perspektywą, zwłaszcza w miastach, które są wyspami ciepła. W najbliższych dniach niemal w całej Polsce czekają nas tzw. tropikalne noce, które mogą źle wpływać nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie.

Tropikalne noce są obciążeniem dla organizmu

Grzegorz Walijewski, meteorolog i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wyjaśnia, że jeżeli w Europie Środkowej temperatura w nocy nie spada poniżej 18 st. C, to mówi się już o tropikalnych nocach.

– Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce są obciążeniem dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, zregenerować się – tłumaczy rzecznik IMGW.

Gorące noce są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie pozwalają na dobrą regenerację. W czwartek i piątek czekają nas wysokie temperatury także w ciągu dnia. – Wówczas nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady, będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, bóle stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić – wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Jak długo potrwają upały i tropikalne noce?

Zgodnie z prognozami IMGW tropikalnej nocy doświadczą już ze środy na czwartek mieszkańcy Warszawy, tu temperatura nocą osiągnie 20 st. C. – Jeszcze cieplej będzie w Kozienicach. Tam spodziewamy się 22 stopni. Przewidujemy, że podobne temperatury będą na całym południu. W Katowicach i Rzeszowie termometry również pokażą 22 stopnie – mówi meteorolog.

W piątek na wschodzie Polski będzie wręcz upalnie, natomiast jeszcze w czwartek na południowym wschodzie kraju padną czerwcowe rekordy ciepła. Naprawdę gorąco będzie w Zamościu, Rzeszowie i Lublinie.

Upały w ciągu dnia i tropikalne noce potrwają do soboty. Dopiero na początku weekendu sytuacja się uspokoi: upały zelżeją, spadnie również temperatura powietrza nocą.

Źródło: PAP