Tropikalne, gigantyczne kleszcze znaleziono w Niemczech. Czy dotrą też do Polski?

21.08.2018 14:39
Kleszcze
fot. Institut fur Mikrobiologie der Bundeswehr/ L. Chitimia Dobler/ dw.com

Gigantyczne kleszcze, które występują tylko w krajach tropikalnych, pojawiły się na terenie Niemiec. Są one bardzo niebezpieczne, ponieważ roznoszą śmiertelne choroby. Informację tę potwierdzili przedstawiciele Uniwersytetu Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii w Monachium.

Na terenie Niemiec, w Dolnej Saksonii i Hesji, znaleziono siedem kleszczy, które żyją tylko w krajach tropikalnych, gdzie wysokie temperatury występują prawie przez cały rok. To przedstawiciele rodzaju  Hyalomma, konkretnie Hyalomma marginatum i Hyalomma rufipes.

Kleszcze te są o wiele większe niż popularne w tej części Europy kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Mogą one osiągać wielkość nawet do 2 centymetrów, są więc 5 razy większe od swoich europejskich kuzynów. Mają też nietypowe, ale bardzo charakterystyczne odnóża (pasiaste).

To nietypowe znalezisko martwi naukowców z dwóch powodów. Po pierwsze, boją się, że z powodu ocieplenia klimatu te kleszcze staną się stałym elementem naszego klimatu. Po drugie, znalezione kleszcze są nosicielami niebezpiecznych wirusów, które wywołują gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską (wysoce śmiertelna choroba wirusowa — pierwsza epidemia wywołana przez tego wirusa miała miejsce na Krymie w 1944, kolejna w Kongu w 1969 r.; stąd wzięła się jej nazwa), oraz bakterii Rickettsua, które wywołują gorączkę plamistą.

Wszystkie kleszcze bytowały na zwierzętach hodowlanych, głównie na koniach.

Naukowcy przypuszczają, że kleszcze Hyalomma zostały przeniesione przez ptaki wędrowne przemieszczające się z Afryki, Azji lub Europy Południowej, a to oznacza, że mogą być również w innych krajach, np. w Polsce.

Zobacz, jak wygląda kleszcz z gatunku Hyalomma. (FILM)

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dw.com
---------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk