Zabawki dla dzieci mogły prowadzić do zaburzeń układu nerwowego

20.09.2019 14:28
Sklep z zabawkami
fot. Shutterstock

W Białymstoku zatrzymano transport ponad 2 tys. zabawek pochodzących z Chin. Zabawki nie spełniają norm bezpieczeństwa, bo wielokrotnie przekroczone zostały normy stężenie ftalanów. Okazuje się, że te niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne mogły u dziecka powodować zaburzenia układu nerwowego.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku zatrzymali duży transport zabawek, które, jak się później okazało, mogłyby szkodzić dzieciom. Jak poinformował w piątek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin. 

Po kontroli dokumentów funkcjonariusze zdecydowali się jednak przekazać zabawki do kontroli laboratoryjnej. Wyniki badań były bardzo niepokojące. W plastikowych elementach zabawek stwierdzono wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów, czyli syntetycznych związków znajdujących się w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność.

Choć substancje te są jednymi z najczęściej stosowanych przy produkcji przedmiotów codziennego użytku i zostały dokładnie zbadane i sprawdzone przez wiele agencji naukowych i organów regulacyjnych na całym świecie, to ich nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia.

Ftalany są szkodliwe szczególnie dla małych dzieci, które lubią brać zabawki do ust. Przy dłuższym kontakcie ze skórą związki te mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie. Nadmiar ftalanów może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego.

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Szkodliwe zabawki

Podlaski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej po zapoznaniu się z uzyskanymi wynikami analiz laboratoryjnych podjął decyzję o niedopuszczeniu do obrotu zatrzymanych zabawek. Ponad 2 tys. szkodliwych zabawek ma być zniszczone na koszt importera.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku