Zamknij

Toksyczne maseczki były rozdawane obywatelom?

25.02.2021 11:42
Toksyczne maseczki
fot. Shutterstock

Toksyczne maseczki mogły być rozdawane od czerwca ubiegłego roku przez belgijskich farmaceutów. Rząd Belgii zalecił, żeby ich nie używać - donosi brukselski portal Euractiv.

Wyprodukowane w Azji materiałowe maseczki ochronne, rozdawane od czerwca ubiegłego roku przez belgijskich farmaceutów, mogą zawierać szkodliwe substancje. Rząd Belgii zalecił, by ich nie używać - podaje brukselski portal Euractiv.

Toksyczne maseczki ochronne

Belgijskie media powołują się na poufny raport belgijskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Sciensano, w którym stwierdzono, że maseczki produkowane w Azji przez luksemburską firmę Avrox mogą zawierać nanocząsteczki srebra i dwutlenku tytanu, które wdychane mogą uszkadzać drogi oddechowe.

Sciensano w komunikacie prasowym stwierdził, że jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków, oraz że rozpoczęto dogłębną analizę składników.

Jak podaje agencja prasowa Belga, z 15 milionów maseczek tekstylnych, które belgijski resort obrony zamówił w ub.r. w firmie Avrox, 10 milionów nie zostało jeszcze rozdanych.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami w Polsce maseczka ochronna to jedyna prawidłowa ochrona przed koronawirusem SARS-CoV-2. Od soboty 27 lutego 2021 roku wchodzi zakaz zakrywania ust i nosów przyłbicami, szalikami, chustami, bandanami. Nie mogą one stanowić zamiennika maseczki. Noszenie przyłbic jest dozwolone wyłącznie jako dodatkowa ochrona do maseczki.

ZOBACZ: Rząd wprowadza restrykcje. Zobacz, co się zmienia

Źródło: PAP