The Guardian: "Amerykanie wykupili cały zapas leku na koronawirusa"

02.07.2020 11:55
Remdesiwir to lek na koronawirusa
fot. Shuttestock

Amerykanie wykupili cały, trzymiesięczny zapas remdesiwiru. W najbliższym czasie żaden inny kraj go nie dostanie - alarmuje "The Guardian".

Nie opadł jeszcze entuzjazm po informacji o odkryciu leku na koronawirusa - remdesiwiru - a już pojawił się pierwszy problem. "Amerykanie wykupili cały, trzymiesięczny zapas. Przez najbliższe miesiące żaden inny kraj go nie dostanie" - donosi "The Guardian".

Międzynarodowi eksperci są zaniepokojeni sytuacją, nie tylko ze względu na sam remdesiwir, ale także dalsze implikacje tego typu praktyk - choćby w kwestii dostępności w szczepionki na koronawirusa w przyszłości.

"Administracja Trumpa pokazała, że jest gotowa przebijać wszystkie inne kraje, żeby zabezpieczyć dostawy medyczne dla USA" - ostrzega "The Guardian".

Remdesiwir (remdesivir) to pierwszy lek na koronawirusa zatwierdzony w leczeniu COVID-19 przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i Europejską Agencję Leków (EMA). W Polsce remdesiwir znalazł jest w nowych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w leczeniu podstawowym.

Niestety, pierwsza partia 140 tys. dawek remdesiwiru, dostarczona do badań na całym świecie, została już zużyta. Administracja Donalda Trumpa kupiła teraz ponad pół miliona dawek, co stanowi całą produkcję Gilead w lipcu i 90% w sierpniu i wrześniu.

Źródło: theguardian.com