Zamknij

Zapisy na bezpłatne testy na koronawirusa przez profil zaufany

25.03.2021 14:15

Zapowiadany od początku tygodnia nowy sposób zgłaszania się na testy na COVID-19 ma ruszyć w piątek 26 marca. Podczas zgłaszania się przez profil zaufany skierowania będzie wystawiał automat.

Bezpłatne testy na koronawirusa
fot. Shutterstock

Od piątku 26 marca uruchomiona zostanie możliwość zgłaszania się na bezpłatne testy na COVID-19 za pomocą profilu zaufanego. Skierowanie będzie wystawiane automatycznie. Pozostałe sposoby uzyskiwania skierowań wciąż będą dostępne.

Już we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że „do piątku konsultanci obdzwaniają i odbierają telefony do godz. 21.00. Ale w piątek wprowadzamy nową możliwość automatycznego wystawiania skierowania na test przez profil zaufany”. Rzecznik zachęca do założenia profilu zaufanego, który można wyrobić nawet tymczasowo (więcej informacji na stronie www.gov.pl). Jeśli ktoś nie ma profilu zaufanego, skierowanie na testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2 będzie można uzyskać także tak, jak do tej pory, czyli przez formularz oraz bezpośrednio u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Test na koronawirusa będzie można wykonać raz na siedem dni. Andrusiewicz podkreśla, że rządowi zależy na tym, by testy robiło jak najwięcej osób, a nie jak najczęściej. - Chcemy, by dużo nowych osób, które mają problem chociażby z dodzwonieniem się do podstawowej opieki zdrowotnej, mogło otrzymać skierowanie za pośrednictwem domowej opieki medycznej - podkreślił.

Na testy na koronwirusa wciąż można zgłaszać się przez formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. W przypadku kwalifikacji na test z pacjentem telefonicznie skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej i ustali termin oraz miejsce wykonania testu. Potwierdzenie przyjdzie SMS-em.

loader

Źródło: Samorzad.pap.pl