Zamknij

Test na COVID-19 przed wejściem do restauracji? To już się dzieje!

02.07.2021 09:29

Testowanie gości restauracji rzeczywiście już ma miejsce, choć jeszcze nie w Polsce. Robią to natomiast władze Tokio – do testowania na COVID-19 przed wejściem do lokalu posłuży specjalny system. Czy jeśli koronawirus na zawsze z nami zostanie, jak prognozują naukowcy, może nas to czekać także w naszym kraju?

Testy na covid przed wejściem do restauracji
fot. Shutterstock

Uruchomiony przez tokijskie władze system testowania klientów bezpośrednio przed wejściem do restauracji to na razie próba. Jak podaje japońska stacja NHK, test na przeciwciała daje wynik po 15 minutach, a do środka można wejść tylko, jeśli jest on ujemny.

Testowanie klientów w rozrywkowej dzielnicy

Tokijskie towarzystwo medyczne przeprowadziło już wcześniej wstępną próbę systemu, teraz jest on testowany w pięciu restauracjach w rozrywkowej dzielnicy Tokio Kabukicho, słynącej z kin, klubów nocnych i barów z hostessami.

Klienci i pracownicy testowanych restauracji są proszeni o podanie adresów mailowych i wgranie swojego zdjęcia. Następnie personel medyczny pobiera od nich próbki z nosa. Po 15 minutach wynik testu pokaże się na ich telefonach komórkowych.

System umożliwia klientom restauracji wykonywanie badań antygenowych na koronawirusa bez rejestracji i podawania danych osobowych – wyjątkiem jest adres poczty elektronicznej. Ma to pozwolić restauratorom na dalsze prowadzenie działalności, a klientom na korzystanie z ich usług bez obaw o infekcję – podkreśla japońska telewizja.

W Tokio, gdzie pod koniec miesiąca zaczną się Letnie Igrzyska Olimpijskie, a także w wielu innych japońskich prefekturach zniesiono już stan wyjątkowy ogłoszony w związku z pandemią COVID-19 – jednak wciąż obowiązują tam ograniczenia w działalności lokali podających alkohol, są one proszone o wcześniejsze kończenie pracy. Przed 20 czerwca, czyli zanim zniesiono w stolicy Japonii stan wyjątkowy, lokale w ogóle nie mogły serwować napojów alkoholowych.

Źródło: PAP