Terapia krwią ozdrowieńców uratowała życie chorym na COVID-19

09.04.2020 11:27
Osocze ozdrowieńców może pomóc w walce z COVID-19
fot. Shutterstock

W trzy dni poprawił się stan pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, którym podano osocze krwi ozdrowieńców. Dowiedz się więcej.

Naukowcy z Chin w krytycznym momencie podali osocze ozdrowieńców dziesięciu chorym na COVID-19. Wystarczyła zaledwie jedna dawka preparatu - 200 mililitrów - żeby uratować pacjentom życie.

Badanie przeprowadzono w dniach 23 stycznia-19 lutego 2020 r. na grupie dziesięciu osób (cztery kobiety i sześciu mężczyzn) w wieku 45-59,5 lat. U czterech z nich występowały choroby przewlekłe, w tym choroby sercowo-naczyniowe i/lub neurologiczne oraz samoistne nadciśnienie tętnicze. Pacjenci zostali poddani leczeniu przeciwwirusowemu, które jednak nie przyniosło pożądanych efektów. Po zaostrzeniu objawów COVID-19, lekarze zdecydowali się na przetoczenie chorym osocza ozdrowieńców.

Objawy kliniczne i parametry życiowe pacjentów poprawiły się w trzy dni. W ciągu tygodnia badania radiologiczne wykazały stopniowe wchłanianie zmian w płucach. W siedem dni nastąpił zanik wiremii. Nie zaobserwowano niepożądanych skutków ubocznych.

I choć w badaniu zabrakło randomizowanej grupy kontrolnej, lekarze porównali wyniki leczenia z dziesięcioma pacjentami w podobnym wieku i z podobnym przebiegiem choroby. Trzy osoby zmarły, sześć była w stabilnym stanie, a tylko jedna wróciła do zdrowia. W tym samym czasie, wśród pacjentów, którym podano osocze krwi, trzy wróciły do domu, a siedmiu pozostałych przygotowywano do wyjścia.

"Wyniki te wskazują, że CP [z ang. convalescent plasma - przyp. red.] może służyć jako obiecująca opcja ratunkowa dla ciężkiego przebiegu COVID-19" - napisali autorzy raportu, podkreślając, że konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych na ten temat.

Badania nad osoczem krwi ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 rozpoczęły niedawno dwa szpitale w Nowym Jorku: Mount Sinai i Albert Einstein College of Medicine. 

Dowiedz się więcejCzy osocze krwi ozdrowieńców pomoże w walce z koronawirusem?

Źródło: pnas.org