Zamknij

100 mln złotych na leczenie nowotworów innowacyjną metodą CAR-T

10.08.2020 14:39

Agencja Badań Medycznych przekaże 100 mln złotych na leczenie nowotworów innowacyjną metodą CAR-T. To dobre wieści zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów.

Terapia CAR-T
fot. Shutterstock

CAR-T to nowa metoda leczenia nowotworów złośliwych. Polega na wykorzystaniu własnych, zmodyfikowanych genetycznie komórek odpornościowych pacjenta. Komórki zostają tak "zaprogramowane", żeby walczyć z komórkami nowotworowymi, omijając prawidłowe. Metoda daje dobre wyniki w leczeniu nowotworów krwi.

O pierwszych pacjentach w Polsce, którzy skorzystali z metody CAR-T pisaliśmy na początku 2020 roku. Chorująca na chłoniaka 62-letnia gliwiczanka została poddana immunoterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Kilka tygodni wcześniej tę samą metodę zastosowano u chorego na ten sam rodzaj nowotworu pacjenta w Poznaniu.

Niedawno lekarze z wrocławskiego Przylądka Nadziei poinformowali, że terapię CAR-T udało się z sukcesem zastosować u 11-letniego pacjenta, który przez siedem lat zmagał się z białaczką limfoblastyczną. "Niemożliwe stało się możliwe" - powiedzieli na konferencji.

Dzięki terapii komórkami CAR-T Z można uzyskać całkowitą remisję u ok. 90 proc. chorych z ostrą białaczką limfoblastyczną. U połowy pacjentów remisja ma charakter trwały. W przypadku innych terapii szansa wyleczenia takich pacjentów jest bliska zera.

Agencja Badań Medycznych przekaże 100 mln na leczenie. Szczegóły znaleźć można na stronie: abm.gov.pl

To może cię zainteresować:

Źródło: ABM