Zamknij

"Ten lek może Cię zabić!" - premiera głośnego dokumentu o opioidach

Monika Piorun
21.06.2017 11:43
"Ten lek może Cię zabić!" - premiera głośnego dokumentu o opioidach
fot. BSIP/East News

Znana, amerykańska dziennikarka telewizyjna Perri Peltz stworzyła bezkompromisowy film opowiadający o skutkach nadużywania silnych środków przeciwbólowych. Teraz mają go szansę obejrzeć polscy widzowie.

Każdego roku lekarze ze Stanów Zjednoczonych wystawiają aż... 250 milionów recept na opioidowe leki przeciwbólowe. Codziennie z powodu uzależnienia od tych preparatów umiera zaś... 91 Amerykanów. Wielu ludzi nie jest świadomych, że leki mogą być równie niebezpieczne jak narkotyki.

Perri Peltz - popularna dziennikarka pracująca m.in. dla NBC postanowiła sprawdzić, dlaczego niektórzy woleliby nie zauważać, że nadużywanie leków staje się poważnym problemem społecznym, który dotyka zarówno zwykłych ludzi, jak i celebrytów czy gwiazdy ekranu. Zmuszający do myślenia film dokumentalny jej autorstwa, wywołał burzliwą dyskusję w USA.

Lek jak narkotyk?

Dokument przedstawia historie czterech amerykańskich rodzin, których spokój i szczęście zostają przerwane za sprawą uzależnienia od silnych leków przeciwbólowych. Pełne emocji wyznania ludzi pokazują, jak ogromny wpływ na ich życie mają dostępne na receptę opiaty.

Nałóg zawsze zaczyna się trywialnie. Pojawia się ból i potrzeba jego złagodzenia. Uzależnienie przychodzi niespodziewanie i przybiera różne formy. Często osoby zażywające leki potrzebują dodatkowych stymulacji. Sięgają wtedy po niezwykle niebezpieczną heroinę.

Zrzut ekranu 2017-06-21 o 09.54.11
fot.

(fot. WARNING: THIS DRUG MAY KILL YOU)

Produkcja, którą już 21 czerwca będą mogli obejrzeć widzowie HBO 2 i HBO GO, porusza problem wzrastającej liczby osób uzależnionych od opiatów w Ameryce. Statystyki są coraz bardziej zatrważające. Brakuje też spójnej, ogólnopaństwowej strategii przeciwdziałania problemowi.

"Uwaga: Ten lek może cię zabić!" pokazuje losy zwykłych obywateli, którzy zupełnie nieświadomi konsekwencji zaczynają zażywać przypisywane im przez lekarzy silnie uzależniające leki przeciwbólowe. W obrazie nie brakuje prywatnych filmów oraz zdjęć, które przedstawiają prawdziwe ludzkie dramaty. 

TEN LEK MOŻE CIĘ ZABIĆ (WARNING: THIS DRUG MAY KILL YOU) film dokumentalny, USA 2017

premiera: 21.06.2017, godz. 21:00 w HBO 2 i HBO GO

powtórka:   23.06.2017, godz. 22:55 w HBO 2

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-06-21 o 09.54.00
fot.
(fot. WARNING: THIS DRUG MAY KILL YOU)

 

Zrzut ekranu 2017-06-21 o 09.53.50 1
fot.
(fot. WARNING: THIS DRUG MAY KILL YOU)

____

zdrowie.radiozet.pl/π