Telemedycyna trafi do szkół? Rusza program "Zdalna pielęgniarka"

Monika Piorun
27.04.2017 17:41
Telemedycyna trafi do szkół? Rusza program "Zdalna pielęgniarka"
fot. SEBASTIEN BOZON/East News

Ponad 200 uczniów z dwóch szkół podstawowych w Łodzi zostanie objętych pilotażowym programem w ramach projektu "Miasto zdrowia", który zakłada przeprowadzenie ponad 1 tys. badań przesiewowych. Program ma przetestować nowy system telemedyczny, który w przyszłości będzie wykorzystywany na szerszą skalę.

Dostęp do wszystkich wyników badań dzieci będzie miał nie tylko personel medyczny, ale i rodzice uczniów. Oprogramowanie i nowoczesne urządzenia umożliwiające dokładny pomiar wielu parametrów dostarczyła firma Comarch Healthcare. W sumie łódzki magistrat wraz z Miejskim Centrum Medycznym zaplanował przeprowadzenie około tysiąca badań przesiewowych. Będzie z nich mogło skorzystać w ciągu najbliższych 6 miesięcy ponad 200 uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 oraz nr 83 w Łodzi.

Szymon Gałczyński, koordynator projektu z Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera, wyjaśnia, że badania będą prowadzone głównie w kierunku chorób środowiskowych. W ten sposób będzie łatwiej zdiagnozować u dzieci wiele zaburzeń - m.in. problemów z układem oddechowym, wad postawy, nadwagi czy nadciśnienia:

U dzieci bardzo ważne jest wczesne wykrycie, rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania w chorobach. Pozwoli to na powrót naszych najmłodszych pociech do pełni zdrowia. Dzięki badaniom zyskamy także dokładne dane, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia odpowiednich programów profilaktycznych.

Do swojej dyspozycji pielęgniarki szkolne otrzymały dwa zestawy telemedyczne. W skład zestawu wchodzą:

Zrzut ekranu 2017-04-27 o 17.48.22
fot. comarch.pl
 • tablica okulistyczna,
 • tablice widzenia barwnego,
 • waga z pomiarem dokładnych parametrów ciała,
 • podoscaner 2D umożliwiający sprawdzenie, czy dziecko ma płaskostopie i czy jego stopy są prawidłowo wysklepione
 • pikflometr do badania przepływu powietrza w płucach,
 • ciśnieniomierz,
 • stadiometr do mobilnego pomiaru wzrostu,
 • termometr,
 • latarka,
 • laptop, do którego trafią wszystkie wyniki badań,
 • urządzenia przenośne: drukarka, skaner i modem LTE.

Sercem systemu jest laptop z odpowiednim oprogramowaniem. Do niego można dobrać praktycznie nieskończoną liczbę dodatkowych urządzeń diagnostycznych - pozostaje tylko kwestia ich kompatybilności z oprogramowaniem. Twórcy programu zapewniają, że wyniki badań dzieci i dane osobowe są odpowiednio chronione i bezpiecznie przechowywane w systemie, do którego dostęp ma personel medyczny: pielęgniarki szkolne i lekarze POZ, a także rodzice, którzy wraz z wychowawcami będą proszeni o wypełnianie ankiet, które mają pozwolić uzupełnić diagnostykę. 

- Dzięki wykorzystaniu systemu telemedycznego rodzice na bieżąco mogą obserwować aktualizowane wyniki badań swojego dziecka zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie pilotażu. Rodzic może je porównywać a dodatkowo będzie mógł te wyniki wydrukować i zgłosić się z nimi do odpowiedniego lekarza specjalisty - wyjaśnia Szymon Gałczyński.

Program "Zdalna pielęgniarka" umożliwia rozszerzenie testów przesiewowych o dodatkową diagnostykę wykraczającą poza świadczenia w ramach NFZ. W ramach pilotażu po przebadaniu całej grupy uczniów, dzieci z grup podwyższonego ryzyka (lub u których stwierdzono nieprawidłowości) zostaną ponownie przebadane, a w drugiej części pilotażu sprawdzane będę efekty zastosowanych terapii.

Przez to, że wyniki badań będą przesyłane do systemu komputerowego, będzie łatwo je opracowywać. W ten sposób łatwo sprawdzić, jakie są potrzeby w danej populacji i ocenić, w jaki sposób zapewnić najlepszą opiekę medyczną dzieciom, zapobiegając poważnym chorobom już na wczesnym etapie.

fot. comarch.pl

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π