Zamknij

Tego leku może zabraknąć w aptekach. "Niedostępny przez najbliższe miesiące"

13.09.2022 10:59

Lek na migrenę może niedługo zniknąć z polskich aptek. Problem ten dotyczy też zamienników. Producent ostrzega, że lek będzie niedostępny dla pacjentów przez najbliższe miesiące.

Leki w aptece
fot. Shutterstock

Producent leku Zolmiles poinformował, że w najbliższych miesiącach preparat ten będzie niedostępny w aptekach. Powodem niedostępności leku jest problemem z dostawami substancji czynnej stosowanej przy jego wytwarzaniu. Niestety ten sam problem dotyczy zamienników Zolmiles.

– Od producenta otrzymaliśmy informację, iż Zolmiles 2,5 oraz 5 mg pozostanie niedostępny przez najbliższe miesiące. Czasowa przerwa w dostępności leku wynika z niedostępności substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu leku, a w konsekwencji – opóźnieniu dostaw kolejnych partii produktu. Producent poinformował o spodziewanym braku odpowiednie urzędy, a także lekarzy POZ i neurologów – poinformował portal GdziePoLeK.

Zolmiles to lek stosowany w doraźnym leczeniu bólu podczas napadów migreny z aurą lub bez aury. 

Migrena z aurą i bez aury

Migrenowe bóle głowy występują u 10 proc. ogólnej populacji. U ponad 75 proc. chorych pierwszy napad migrenowy występuje przed 20. rokiem życia.

Dominującym objawem migreny jest ból głowy. To zazwyczaj ból jednostronny o charakterze tętniącym lub pulsującym. Dodatkowe objawy to nudności, wymioty, biegunka, dreszcze osłabienie, zatrzymanie wody w organizmie. Może również pojawić się  światłowstręt lub nadwrażliwość na dźwięki.

W przypadku migreny z aurą napad bólu głowy poprzedzony jest serią objawów wzrokowych. Mniej więcej godzinę przed wystąpieniem bólu głowy pojawiają się mroczki, jasne plamy, błyskające światła, zniekształcony obraz. Migrena z aurą dzieli się jeszcze na dwa podtypy, tj. aurę typową i aurę nietypową. Migrena z aurą typową wiąże się z objawami w obrębie wzroku. To właśnie w tym typie migreny pojawiają się mroczki, jasne plamy, zygzaki, błyskające światła, zaburzenia wielkości i ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku. Natomiast migrena z aurą nietypową wiąże się zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), motoryki (niezborność) oraz zaburzeniami mowy i czucia (szumy w uszach, utrata słuchu). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: GdziePoLek, mgr.farm