Tedros Adhanom Ghebreyesus nowym przewodniczącym WHO

Monika Piorun
23.05.2017 21:25
Tedros Adhanom Ghebreyesus nowym przewodniczącym WHO
fot. KEYSTONE/East News

Pochodzący z Etiopii 52-letni Tedros Adhanom Ghebreyesus został wybrany na nowego Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia. 5-letnią kadencję - jako pierwszy reprezentant Afryki na tym stanowisku - rozpocznie na początku lipca 2017 roku.

Aż 186 państw poparło kandydaturę Etiopczyka, który do tej pory pełnił w swoim kraju obowiązki ministra spraw zagranicznych. Nie obyło się bez kontrowersji. Nowo wybrany kandydat był oskarżany o to, że starał się, by do wiadomości publicznej nie przedostały się informacje dotyczące aż 3 epidemii cholery w Etiopii. Ostatecznie nie udało się jednak mu przedstawić żadnych zarzutów.

W latach 2005-2012 dr Tedros był ministrem zdrowia. Wiele lat poświęcił badaniom dotyczącym malarii, które zwieńczył doktoratem na temat tej choroby. Jest uznanym na świecie ekspertem ds. leczenia malarii. Choć z wykształcenia nie jest lekarzem, ma dyplom z biologii i immunologii chorób zakaźnych oraz doktorat z zakresu publicznej opieki zdrowotnej. Wraz z żoną wychowuje pięcioro dzieci.

Na nowym stanowisku zastąpi Margaret Chan, która kierowała Światową Organizacją Zdrowia przez ostatnią dekadę i będzie pełnić swoje obowiązki do końca czerwca 2017 roku. Ustępującej niedługo szefowej WHO zarzucano opieszałość w sprawie epidemii eboli w Afryce Zachodniej.

Dr Tedros zapewnia, że zrobi wszystko, by jego działania w sprawie ograniczenia tempa rozprzestrzeniania się wirusa gorączki krwotocznej w tej części świata były zdecydowanie "szybsze i bardziej efektywne".

Zrzut ekranu 2017-05-23 o 20.43.57

źródło: who.int

______

zdrowie.radiozet.pl/π