Zamknij

Te leki znikną z aptek [LISTA]. Producenci wycofują je z obrotu

18.08.2022 19:11
Apteka
fot. Shutterstock

Jak informuje portal GdziePoLek, kilku producentów oraz dystrybutorów leków odjęło decyzje o wycofaniu z polskiego rynku preparatów, które były dostępne w aptekach od lat. Dla niektórych pacjentów będzie to oznaczać koniec lub zmianę terapii. 

Serwis GdziePoLek podaje, że lista brakujących leków utrzymuje się na wysokim poziomie. Co gorsze, niedługo z aptek na dobre znikną niektóre produkty. Kilku producentów zdecydowało o zakończeniu ich dystrybucji w Polsce. Większość z tych leków nie ma zamienników, więc chorzy będę zmuszeni do zmiany terapii.

Leki, które zostaną wycofane z polskich aptek:

  • Mytelase: produkt leczniczy zwiększający kurczliwość mięśni szkieletowych stosowany w objawowym leczeniu miastenii.
  • Atenolol w dawkach 25 i 50 miligramów: lek stosowany u chorych z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową, zaburzeniami rytmu serca z szybką czynnością serca. Oraz po zawale mięśnia sercowego - wczesna interwencja w ostrej fazie zawału.
  • Alfadiol: syntetyczna pochodna witaminy D stworzona dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo–fosforanowej spowodowane chorobami nerek.
  • Butapirazol (w postaci czopków i maści): leczenie wspomagające stanów zapalnych oraz bólu w: reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu tkanek okołostawowych, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej oraz zakrzepowym zapaleniu żył.
  • Pravator: leczenie pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako leczenie wspomagające dietę.
  • Clatra w płynie: lek o działaniu przeciwhistaminowym, który pozwala zwalczać i łagodzić objawy alergii. 

ZOBACZ TAKŻE: Tych leków może brakować w aptekach

Źródło: mgr.farm, gdziepolek.pl