Zamknij

Te leki znikną z aptek [LISTA]. Producenci wycofują je z obrotu

18.08.2022 19:11

Jak informuje portal GdziePoLek, kilku producentów oraz dystrybutorów leków odjęło decyzje o wycofaniu z polskiego rynku preparatów, które były dostępne w aptekach od lat. Dla niektórych pacjentów będzie to oznaczać koniec lub zmianę terapii. 

Apteka
fot. Shutterstock

Serwis GdziePoLek podaje, że lista brakujących leków utrzymuje się na wysokim poziomie. Co gorsze, niedługo z aptek na dobre znikną niektóre produkty. Kilku producentów zdecydowało o zakończeniu ich dystrybucji w Polsce. Większość z tych leków nie ma zamienników, więc chorzy będę zmuszeni do zmiany terapii.

Leki, które zostaną wycofane z polskich aptek:

  • Mytelase: produkt leczniczy zwiększający kurczliwość mięśni szkieletowych stosowany w objawowym leczeniu miastenii.
  • Atenolol w dawkach 25 i 50 miligramów: lek stosowany u chorych z nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową, zaburzeniami rytmu serca z szybką czynnością serca. Oraz po zawale mięśnia sercowego - wczesna interwencja w ostrej fazie zawału.
  • Alfadiol: syntetyczna pochodna witaminy D stworzona dla pacjentów chorujących na zaburzenia gospodarki wapniowo–fosforanowej spowodowane chorobami nerek.
  • Butapirazol (w postaci czopków i maści): leczenie wspomagające stanów zapalnych oraz bólu w: reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu tkanek okołostawowych, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej oraz zakrzepowym zapaleniu żył.
  • Pravator: leczenie pierwotnej hipercholesterolemii lub mieszanej dyslipidemii, jako leczenie wspomagające dietę.
  • Clatra w płynie: lek o działaniu przeciwhistaminowym, który pozwala zwalczać i łagodzić objawy alergii. 

ZOBACZ TAKŻE: Tych leków może brakować w aptekach

Źródło: mgr.farm, gdziepolek.pl