Takiej pełni nie było od 150 lat! Jak Księżyc może wpłynąć na nasz organizm?

Monika Piorun
30.01.2018 22:39
Takiej pełni nie było od 150 lat! Jak Księżyc może wpłynąć na nasz organizm?
fot. Pankaj_chaudhary/pixaby.com/CC0 Public Domain

Nie dość, że „niebieski”, to jeszcze „krwawy”, a na dodatek „super”, czyli o 14 procent większy niż zwykle. Księżycowi podczas drugiej w tym miesiącu pełni będzie też towarzyszyło częściowo widoczne na terytorium Polski zaćmienie. Ostatni raz na zachodniej półkuli podobne zdarzenie można było obserwować 152 lata temu, w 1866 roku. Przed nami „Super Blue Blood Moon”, czyli niebiesko-krwawy Superksiężyc. Na co się przygotować?

Kolorowy Superksiężyc: wiele barw, wiele emocji...

Kiedy Amerykanie mawiają „once in a blue moon”, to mają na myśli coś, co zdarza się bardzo rzadko. Polacy powiedzieliby raczej „raz na ruski rok” lub „od wielkiego dzwonu”. Takie zjawisko czeka nas już w najbliższą środę 31 stycznia 2018, kiedy to tarcza Księżyca będzie w pełni. Zresztą po raz drugi w tym miesiącu, co zdarza się średnio raz na 2,5 roku i określane jest mianem „Blue Moon”. Wbrew powszechnej opinii Srebrny Glob wcale nie staje się wtedy bardziej niebieski, ale ze względu na kąt załamania światła nabiera nieco chłodniejszy odcień.

Krwista barwa (czyli „Blood Mood”) pojawi się z kolei ze względu na to, że temu wszystkiemu będzie jeszcze towarzyszyło zaćmienie. Powstaje ono wtedy, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się na jednej linii, a nasza planeta oświetlana przez promienie słoneczne rzuca cień na naszego satelitę. Wydaje się nam wtedy, że przybiera on czerwono-pomarańczowy (a nawet krwisty) kolor. 

Jakby tego było mało, to na dodatek 31 stycznia 2018 Księżyc w pełni będzie świecił aż o 14 procent jaśniej niż zwykle. Znajdzie się bowiem na swojej orbicie najbliżej Ziemi — dlatego można nazywać do Superksiężycem.

Superksiężyc 2018 - kiedy i gdzie oglądać?

Zobacz także

Harmonogram Super Blood Blue Moon 2018: Kulminacja o godz. 14.31

Niestety najważniejsze momenty tego wyjątkowego zjawiska przypadną 31 stycznia 2018 w ciągu dnia czasu polskiego, więc nie będziemy mieć najlepszych na świecie warunków do obserwacji. 

  • Zaćmienie półcieniowe zacznie się około 11.51 
  • Zaćmienie częściowe zacznie się o godz. 12.48
  • Zaćmienie całkowite rozpocznie się o godz. 13.52
  • Maksimum zaćmienia przypada o godz. 14.31
  • Koniec zaćmienia całkowitego - godz. 15.08
  • Koniec zaćmienia częściowego - godz. 16.11
  • Wschód Księżyca 31.01.2018 w Polsce - godz. 16:33
  • Koniec zaćmienia półcieniowego - godz. 17.08
  • Zachód Księżyca 01.02.2018 w Polsce - 07:56

Całkowite zaćmienie będzie można oglądać w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, wschodniej Azji, Australii oraz na Pacyfiku. W Polsce można liczyć co najwyżej na obserwację częściowego zaćmienia księżyca. W gorszej od nas pozycji do obserwacji będą jednak m.in. mieszkańcy zachodniej części Europy czy znacznej części Afryki.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-01-30 o 21.40.57
fot. NASA

Pełną transmisję tego zjawiska będzie można zobaczyć na żywo za pośrednictwem NASA.

Jak na nas może wpływać pełnia Księżyca? (galeria)

Oprócz powszechnych w czasie pełni problemów z zasypianiem powinniśmy być przygotowani na szereg innych dolegliwości, które mogą się nasilić w momencie, kiedy tarczę Srebrnego Globu można podziwiać w pełnej okazałości.

Wedle starych wierzeń trudniej nam wtedy kontrolować swoje emocje. Możemy czuć się podekscytowani, nadpobudliwi i... nienasyceni — zarówno, jeśli chodzi o jedzenie, jak i o uczucia.

Współczesna nauka ma coraz więcej dowodów na to, że winę za to ponoszą hormony. Podczas pełni zaczynają funkcjonować nieco inaczej niż w pozostałe dni, dlatego tak wielu z nas czuje się wtedy nieswojo. Sprawdźcie, jakie zmiany możecie zaobserwować w swoim organizmie w trakcie zbliżającej się pełni!

Zagłosuj

Czy pełnia księżyca ma wpływ na Twój organizm? Jakie objawy obserwujesz?

Liczba głosów:

Zobacz także

Jak dobrze znasz własne ciało? Sprawdź swoją wiedzę rozwiązując QUIZ!

Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz własne ciało?

________

zdrowie.radiozet.pl/π