Zamknij

"Taki się urodziłem" - pierwsze reality show z osobami z zespołem Downa

Monika Piorun
21.03.2017 15:05
"Taki się urodziłem" - pierwsze reality show z osobami z zespołem Downa
fot. ---

21 marca, w Światowy Dzień Zespołu Downa, startuje pierwsze w Polsce reality show, którego bohaterami są osoby upośledzone. Emitująca go telewizja Lifetime razem ze Stowarzyszeniem Bardziej Kochani organizuje akcję charytatywną #LiniaProsta, z której dochód zostanie przeznaczony na projekt "Mieszkanie chronione" dla pacjentów marzących o tym, by się usamodzielnić.

Program "Taki się urodziłem" (ang. "Born this way") w 2016 roku zdobył prestiżową nagrodę Emmy. Widowisko ma formę reality show, w którym poznajemy losy siódemki dorosłych osób z zespołem Downa. Widzowie mogą wreszcie przekonać się, że ludzie, którzy w wyniku wad genetycznych występujących raz na 600 urodzeń posiadają dodatkowy chromosom, mają takie same pasje, problemy i marzenia jak całkiem zdrowi obywatele.

Ludzie z zespołem Downa różnią się jedynie charakterystyczną, pojedynczą linią papilarną przecinającą dłoń. To właśnie po niej najłatwiej ich zidentyfikować. Fakt, że natura wyposażyła ich w dodatkową informację genetyczną wcale jednak nie oznacza, że muszą być skazani na społeczne wykluczenie. Mogą pracować, mieć przyjaciół i tak samo pragnąć czuć się akceptowani i kochani, jak inni ludzie.

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Pierwsze w Polsce reality show, którego bohaterami są osoby z zespołem Downa, rusza 21 marca o godz. 22 na antenie telewizji Lifetime.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, wszystkie osoby, które zamieszczą lub udostępnią w mediach społecznościowych (na Instagramie, Twitterze lub Facebooku) zdjęcie dłoni oznaczone hasztagiem #Linia Prosta (z charakterystyczną prostą kreską, po której można rozpoznać tych, którzy "Tacy się urodzili"), będą mogły symbolicznie przyczynić się do usamodzielnienia się dorosłych borykających się z tą przypadłością.

Telewizja Lifetime, na antenie której debiutuje nowatorskie reality show, zobowiązała się do sfinansowania projektu "Mieszkanie chronione". Za każde zdjęcie lub udostępnienie stacja zapłaci 5 zł. Środki trafią do Stowarzyszenia Bardziej Kochani pomagającego wejść w dorosłe życie osobom z zespołem Downa.

Zrzut ekranu 2017-03-21 o 13.45.17
Zrzut ekranu 2017-03-21 o 13.45.27 1

Do akcji włączyli się aktorzy - m.in. Alan Andersz oraz Mateusz Damięcki:

Zrzut ekranu 2017-03-21 o 13.03.44
Zrzut ekranu 2017-03-21 o 15.49.04

Przeczytaj: Dlaczego w weekend 4 tys. Polaków pokazało zdjęcia swoich dłoni w mediach społecznościowych?

Zrzut ekranu 2017-03-21 o 15.08.07
Zagłosuj

Czy uważasz, że reality show, którego bohaterami są osoby z zespołem Downa, to dobry pomysł?

Liczba głosów:

btw_1200x628

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π