Zamknij

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty. W tym kraju kupisz je bez wizyty u ginekologa

27.07.2021 12:18
Tabletki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

W Wielkiej Brytanii tabletki antykoncepcyjne można już kupić w aptece bez recepty. Dwa preparaty hormonalne można kupić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem i bez konieczności odnawiania recept. 

Od 26 lipca (poniedziałek) w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych można kupić w aptekach bez recepty. Do tej pory, w odróżnieniu od wielu innych krajów zachodnich, wszystkie preparaty tego typu wymagały w Wielkiej Brytanii okazania recepty.

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty

Zmiana dotyczy dwóch rodzajów pigułek zawierających wyłącznie progesteron, tzw. "minipigułek". Brytyjski regulator rynku leków MHRA uznał, że tabletki Hana i Lovima mogą być bezpiecznie stosowane przez większość kobiet.

Złożone pigułki antykoncepcyjne, które również zawierają estrogen i mogą mieć poważniejsze skutki uboczne, nadal będą wymagały recepty.

Tabletki koncepcyjne bez konsultacji z ginekologiem

''Minipigułki'' można już kupić bez konsultacji z lekarzem, ale kobiety przed ich zakupem muszą skonsultować się z farmaceutą pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. Tabletki kosztują zaledwie 7,50 funta (ok. 40 zł) za opakowanie wystarczające na miesiąc. 

Jak wskazywano, pandemia koronawirusa spowodowała, że mniej osób umawia się na wizyty lekarskie, co dotyczy także wizyt u ginekologów; część kobiet mówi, że uzyskanie recepty na pigułki antykoncepcyjne jest obecnie trudniejsze.

Źródło: PAP