Sposób na ominięcie przepisów w sprawie pigułki "dzień po" nie działa?

Monika Piorun
30.05.2017 16:06
Sposób na ominięcie przepisów w sprawie pigułki "dzień po" nie działa?
fot. East News

- Obecnie w Polsce dopuszczalne są tylko recepty papierowe opatrzone podpisem własnoręcznym lekarza - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na inicjatywę organizacji Women on Web, która zapowiedziała, że będzie wysyłała mailem recepty na pigułki „dzień po”.

Zagraniczne feministki zaoferowały Polkom dostęp do bezpłatnych recept na środki stosowane w ramach tzw. antykoncepcji awaryjnej (pigułek EllaOne oraz preparatu Levonogestrel) wystawianych przez europejskiego lekarza. Według przedstawicielek organizacji Women on Web wystarczyło tylko wypełnić odpowiednią ankietę na ich stronach internetowych i podać swoje dane osobowe, by otrzymać elektroniczną receptę, którą po wydrukowaniu można było przedstawić w aptece i zakupić tabletki.

PrzeczytajEllaOne już na receptę. Women on Web oferuje pomoc Polkom

Nieskuteczny pomysł na walkę z nowym prawem

W odpowiedzi na tę inicjatywę resort zdrowia przypomina, że zgodnie z prawem farmaceutycznym na każdej recepcie powinien znaleźć się podpis osoby, która ją wystawiła. Może to być podpis własnoręczny lub elektroniczny (kwalifikowany podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP).

Obecnie apteki w Polsce nie mogą jednak realizować recept elektronicznych – będzie to możliwe dopiero za kilka lat po uruchomieniu „Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych":

Z uwagi na fakt, że obecnie w Polsce apteki nie mają możliwości realizacji recepty elektronicznej, jedynymi dopuszczalnymi receptami są recepty w postaci papierowej opatrzone podpisem własnoręcznym osoby wystawiającej receptę. Nie może to być kopia recepty, wymagany jest jej oryginał.

Nie da się ominąć nowych przepisów w sprawie antykoncepcji awaryjnej?

el
fot. East News

Zgodnie z prawem farmaceutycznym apteki mogą prowadzić wysyłkową sprzedaż leków, jednak może ona dotyczyć tylko produktów wydawanych bez recepty. Resort zaznacza, że unijne przepisy nie nakładają obowiązku stosowania podpisu cyfrowego na receptach:  

- Może być to podpis własnoręczny, jednak nie może być to kserokopia czy nadruk, jak to ma miejsce w omawianym przypadku - wyjaśniają urzędnicy.

Obecnie pigułkę ellaOne można jeszcze kupić bez recepty. W czwartek Sejm przyjął jednak nowelizację, która przewiduje, że wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne będą dostępne tylko na receptę. W tym tygodniu ustawą zajmuje się Senat.

Wcześniej głos w sprawie rzekomo skutecznej metody na uniknięcie nowego prawa dotyczącego tabletki EllaOne zabrali farmaceuci i rozwiali wszelkie wątpliwości: w Polsce nie można zrealizować elektronicznej recept bez ważnego podpisu krajowego lekarza!

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że antykoncepcja awaryjna powinna być dostępna w Polsce tylko na receptę?

Liczba głosów:

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π