Zamknij

Szwecja. Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

19.05.2022 15:39
Zuma / SplashNews.com/East News
fot. Zuma / SplashNews.com/East News

W Szwecji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy. Podobne infekcje potwierdzono wcześniej m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii i we Włoszech. Czy wirus jest groźny? Sprawdź, jak dochodzi do zakażenia.

U osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy — poinformowały w czwartek szwedzkie władze zdrowotne. Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie. Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

W czwartek alert sanitarny ogłoszono w Madrycie po potwierdzeniu siedmiu przypadków ospy małpiej u młodych homoseksualnych mężczyzn. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wiosną tego roku zgłoszono podobne infekcje w Wielkiej Brytanii, Portugalii i we Włoszech, a także w Ameryce Północnej (w Kanadzie i USA).

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Przypadki zachorowań często występują w pobliżu tropikalnych lasów deszczowych, gdzie żyją zwierzęta będące nosicielami wirusa. Dowody zakażenia wirusem ospy małpiej znaleziono u zwierząt takich jak wiewiórki, szczury gambijskie, popielice czy różne gatunki małp.

Małpia ospa zwykle objawia się gorączką, bólami mięśni, obrzękiem węzłów chłonnych, dreszczami, wyczerpaniem oraz wysypką na dłoniach i twarzy.

Jak można zarazić się małpią ospą?

Przenoszenie wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka jest stosunkowo ograniczone. Najdłuższy udokumentowany łańcuch zakażeń między ludźmi obejmował sześć kolejnych zakażeń z jednej osoby na drugą. Wirus może być przenoszony przez kontakt z:

  • płynami ustrojowymi zakażonej osoby,
  • zmianami na skórze lub na wewnętrznych powierzchniach błon śluzowych, np. w jamie ustnej lub gardle,
  • kropelkami z dróg oddechowych,
  • zanieczyszczonymi przedmiotami.

Przeniesienie zakażenia drogą kropelkową wymaga zazwyczaj długotrwałego kontaktu twarzą w twarz, co powoduje większe ryzyko u pracowników służby zdrowia i członków rodzin osób chorych. Do przeniesienia choroby może dojść również przez łożysko z matki na płód (małpia ospa wrodzona).

Źródło: PAP