Papierosy z marihuaną trafią do supermarketów w Szwajcarii

Monika Piorun
16.08.2017 11:56
Papierosy z marihuaną trafią do supermarketów w Szwajcarii
fot. heimatzigaretten.ch

24 sierpnia w jednej z największej sieci szwajcarskich marketów Coop będzie można zakupić pierwsze na świecie papierosy, które oprócz tytoniu mają w składzie działające przeciwbólowo i antydepresyjnie konopie.

Wyprodukowane przez szwajcarską firmę Heimat papierosy z marihuaną obecne są już na rynku od prawie miesiąca. Na razie można je dostać jedynie w prywatnych sklepach. Pod koniec sierpnia mają jednak trafić do masowej sprzedaży. Klienci sieci supermarketów Coop będą mieć do nich dostęp na terenie Szwajcarii już od przyszłego tygodnia.

Popyt na nie przekroczył najśmielsze oczekiwania producentów. Mimo że cena za jedno opakowanie jest prawie dwa razy wyższa niż za zwykłe papierosy (ok. 19,90 CHF, czyli ok. 75 zł), to nie brakuje klientów gotowych zapłacić za nie taką kwotę. Sprzedawcy podkreślają, że nie zdawali sobie sprawy z tego, jak wielkie jest zapotrzebowanie rynku na taki - całkowicie legalny produkt.

Zobacz także

Papieros, lek przeciwbólowy czy antydepresant?

Zrzut ekranu 2017-08-16 o 12.02.16
fot. heimatzigaretten.ch

Papierosy z domieszką konopi indyjskich wyprodukowane przez Szwajcarów są całkowicie legalne. Mimo że w Unii Europejskiej sprzedaż towarów, w których zawartość THC przekracza 0,2 proc. jest niezgodna z prawem, to jednak w Szwajcarii można wprowadzać na rynek produkty zawierające poniżej 1 proc. tej psychoaktywnej substancji. Wykorzystali to producenci innowacyjnych papierosów udostępniając klientom dostęp do "papierosów z marihuaną", które można nabyć bez żadnych przeszkód i zgodnie z obowiązującym prawem.

Stężenie THC jest w nich na tyle małe, że nie może wywoływać reakcji euforycznych ani nadmiernego pobudzenia. Dzięki wysokiej, prawie 20-procentowej zawartości kannabidiolu (CBD) innowacyjny produkt może wykazywać działanie przeciwbólowe i przynosić ulgę w cierpieniu osób walczących z:

  • depresją,
  • zaburzeniami nastroju,
  • stanami napięcia lękowego,
  • chorobami neurodegeneracyjnymi (stwardnieniem rozsianym, parkinsonem, alzheimerem)
  • padaczką lekooporną,
  • miażdżycą i chorobami serca,
  • cukrzycą,
  • przewlekłymi stanami zapalnymi,
  • nowotworami (pomagają łagodzić ból podczas chemioterapii)

Legalny sposób na wykorzystanie marihuany

Wypuszczenie na rynek całkowicie legalnych papierosów z domieszką konopi indyjskich zyskało ogromną aprobatę lokalnej społeczności. Pragmatyczni Szwajcarzy wpadli na to, by zaspokoić zapotrzebowanie na tego typu produkt bez konieczności łamania prawa. 

Na terenie Unii Europejskiej obowiązują jednak bardziej restrykcyjne normy dotyczące produktów zwierających psychoaktywne THC, dlatego nie można sprzedawać podobnych wyrobów np. w naszym kraju.

W Polsce Komenda Główna Policji niedawno ogłosiła, że nabyła ponad dwa razy więcej nowoczesnych testów do wykrywania obecności substancji psychoaktywnych w organizmach kierowców, dzięki którym można zidentyfikować nawet najmniejsze ilości THC spożyte w ciągu ostatnich 14 dni. Osoby prowadzące samochody powinny więc mieć świadomość tego, że jeśli zakupią szwajcarskie papierosy z marihuaną, to nie powinny po ich wypaleniu wsiadać za kierownicę na terenie naszego kraju.

Pierwsze na świecie papierosy z domieszką konopi indyjskich można zakupić tylko na terenie Szwajcarii - w lokalnych sklepach oraz w sieci supermarketów Coop a także za pośrednictwem strony internetowej producenta.

Zagłosuj

Czy uważasz, że wypuszczenie na rynek legalnych papierosów z marihuaną to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: mediapart.fr/RTL

___

zdrowie.radiozet.pl/π