Zamknij

Polscy lekarze wszczepili sztuczne zastawki serca... 6 owcom!

Monika Piorun
30.08.2017 17:27
Polscy lekarze wszczepili sztuczne zastawki serca... 6 owcom!
fot. Line-tOodLinGfc/pixaby.com/CC0 Public Domain/East News

Nadzieja dla tysięcy chorych cierpiących na poważne wady serca. W Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland udało się przeprowadzić wyjątkowy zabieg, dzięki któremu będzie można rozwinąć leczenie chorób serca w Polsce.

W zaledwie w dwa i pół roku zespołowi polskich specjalistów (lekarzy, biotechnologów i inżynierów) udało się stworzyć prototyp zastawek serca, które z powodzeniem udało się wypróbować na... owcach! Ze względu na to, że zwierzęta te mają zbliżoną do ludzkiej budowę anatomiczną naczyń krwionośnych oraz stosunkowo łatwo przeprowadzić operację na ich klatce krwionośnej, uznano je za idealny obiekt do testów przedklinicznych.

OW(o)C(n)E badania...

6 owieczkom wszczepiono opracowany przez konsorcjum polskich firm i instytucji model zastawek implantowanych przez skórę. Zabieg przebiegł pomyślnie a umieszczone w ich ciele innowacyjne aparaty pracują prawidłowo. Dzięki nim będzie można zapobiegać niewydolności układu krążenia oraz układu oddechowego, do jakiej mogą prowadzić nabyte wady serca lub schorzenia powodujące niewydolność tego organu.

Tańsze, szybsze i skuteczniejsze leczenie chorób serca

Ze względu na wysoką cenę obecnie występujących na rynku zastawek, dostęp do nich był dotąd ograniczony. Opracowane przez Polaków urządzenia są dużo tańsze, dzięki czemu będzie mogła z nich korzystać większa liczna chorych - nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Eksperci przekonują, że skróci to czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów - zwłaszcza osób w starszym wieku, w przypadku których rzadziej decydowano się na podjęcie ryzyka operacji wymiany zastawek.

Zobacz także

źródło: Dziennik Zachodni 

___

zdrowie.radiozet.pl/π