Amerykanie zebrali milion dolarów na sztuczną trzustkę

Monika Piorun
24.08.2016 15:12
Amerykanie zebrali milion dolarów na sztuczną trzustkę
fot. Amerykanie zebrali milion dolarów na sztuczną trzustkę

Amerykański startup Beta Bionics wystawił na portalu Wefunder urządzenie iLet, które pomaga diabetykom w monitorowaniu glukozy we krwi i automatycznym dobieraniu idealnej dawki insuliny. 

Coraz więcej firm na świecie decyduje się na to, by stanąć do wyścigu po sztuczną trzustkę. Nowoczesne urządzenie może niezwykle ułatwić życie diabetykom na całym świecie.

Dzięki aparatowi działającemu jak normalny narząd już wkrótce może się okazać, że nie będą oni musieli być uzależnieni od przyjmowania określonych dawek insuliny. Sztuczna trzustka, która ma być dostępna na rynku już w 2017 roku, może zrewolucjonizować życie tysięcy osób cierpiących na cukrzycę.

ilet
fot. Beta Bionics

Urządzenie o nazwie iLet skonstruowane zostało przez profesora inżynierii biomedycznej - Edwarda Damiano z Uniwersytetu w Bostonie. Aparat reguluje poziom glukozy we krwi i automatycznie dobiera idealną dawkę insuliny.

W ramach akcji crowdfundingu udało się zebrać na dalsze prace aż milion dolarów, czyli maksymalną kwotę pozwalającą na sponsorowanie inwestycji przez rok.

Po zmianie zasad w maju 2016 roku w Stanach Zjednoczonych firmy mogą sprzedawać udziały osobom prywatnym zamiast profesjonalnym inwestorom. Zwykli ludzie mogą przeznaczać małe kwoty na wybrane akcje, które według nich są najbardziej pożyteczne społecznie.

Przeczytaj: Czy sztuczna trzustka zrewolucjonizuje życie diabetyków

Projektem już interesują się koncerny farmaceutyczne. Firma Eli Lilly zakupiła już 5% udziałów Beta Bionics.

źródło: MIT Tech Reviev

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π