Sukces lekarzy z Olsztyna: pacjent obudził się ze śpiączki!

Monika Piorun
09.08.2016 18:00
Sukces lekarzy z Olsztyna: pacjent obudził się ze śpiączki!
fot. 35-letni Tomasz wybudził się po nowatorskiej operacji, którą przeszedł w lipcu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie dzięki staraniom Kliniki Budzik

35-letni Tomasz wybudził się po nowatorskiej operacji, którą przeszedł w lipcu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Mężczyzna, który pozostawał w śpiączce od maja, zaczął wypowiadać pierwsze słowa - donosi Gazeta Olsztyńska.

Pod koniec lipca specjalne stymulatory ośrodkowego układu nerwowego zostały wszczepione trzem pacjentom - dwóm dorosłym mężczyznom oraz 13-letniej Julii. Wszyscy z nich byli ofiarami wypadków komunikacyjnych.

Przeczytaj: Neurochirurdzy z Olsztyna wszczepiają kolejne stymulatory pacjentom

Podobną operację w maju przeszła m.in. 22-letnia Ola - córka aktorki Ewy Błaszczyk. Pionierski zabieg przeprowadzono dzięki wizycie prof. Isao Mirity, który wraz z zespołem japońskich lekarzy pomógł polskim neurochirurgom pod kierunkiem prof. Wojciecha Maksymowicza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepić nowoczesne urządzenia pobudzające neurony w mózgu do wydajniejszej pracy.

Pierwsze zdania po śpiączce

Rezultat, jaki udało się osiągnąć dzięki ostatniej tego typu operacji, może budzić niemałe zdziwienie. Wybudzony ze śpiączki mężczyzna po 13 dniach od operacji odzyskał mowę i zaczyna wypowiadać nie tylko pojedyncze słowa, ale i pierwsze od wypadku pełne zdania. Choć teraz czeka go jeszcze długa rehabilitacja, można mieć nadzieję, że uda mu się powoli powrócić do zdrowia.

Badania kontrolne, które przechodzili pacjenci po udanych operacjach w maju, wskazywały co najwyżej na to, że źrenice chorych zaczęły się rozszerzać, a na ich twarzach można było odczytać wcześniej niezauważalne emocje.

Nowoczesna medycyna w Olsztynie

Niedawno w olsztyńskim szpitalu otwarto Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w którym będzie można pomóc osobom po urazom kręgosłupa poprzez wprowadzanie do ich rdzenia kręgowego komórek macierzystych.

W nowoczesny obiekt zainwestowano ponad 23 miliony złotych. 17 mln zł wyłożyło na ten cel Ministerstwo Zdrowia. Studenci oraz lekarze będą mogli prowadzić tam zaawansowane badania z dziedziny m.in. neurologii, neurochirurgii, farmakologii oraz biologii molekularnej.

Miejmy nadzieję, że zdobyte podczas pionierskich operacji doświadczenie pozwoli specjalistom z Olsztyna uratować kolejnych pacjentów.

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π