"Szpital" - poruszający spot na rocznicę Powstania Warszawskiego

Monika Piorun
23.06.2017 13:00
"Szpital" - poruszający spot na rocznicę Powstania Warszawskiego
fot. YouTube.com/Muzeum Powstania Warszawskiego

Początek wakacji oznacza, że wielkimi krokami zbliża się kolejna rocznica powstania, które krwawo zapisało się w historii naszej stolicy. Z tej okazji przygotowano dwa emocjonalne filmiki, nawiązujące do wydarzeń z 1944 roku. Jeden z nich opowiada o sanitariuszce, w którą wciela się Anna Milewska.

Sanitariuszki - morowe panny - które dzielnie broniły ojczyzny podczas II wojny światowej - dziś mogą tylko wspominać trudną rzeczywistość, z którą musiały zmierzyć się w latach młodości. Okazją do wspomnień może być choćby pobyt w szpitalu.

Uczestniczki Powstania Warszawskiego, które udzielały pomocy medycznej poszkodowanym, nosiły na ramieniu białą opaskę z symbolem krzyża w kolorze czerwonym.

Taki prezent wręcza pielęgniarce Anna Milewska wcielająca się w pacjentkę, która leżąc na szpitalnym łóżku spotyka młodszą wersję samej siebie. Obie panie łączy... wolność! Zarówno starsza pani, jak i młoda pielęgniarka mogą żyć w kraju, któremu mimo trudnej przeszłości udało się odzyskać wolność i wydostać się spod okupacji wroga.

"Szpital"

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-06-23 o 13.03.58

Łączy nas wolność

Dwa premierowe spoty pt. "Szpital" i "Kamienieca" w ramach projektu "Wolność łączy" we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowała Warszawska Szkoła Filmowa.

Wystąpili w nich nestorzy sceny filmowej i teatralnej: Anna Milewska i Stanisław Brudny oraz aktorzy młodego pokolenia: Anna Kaczmarczyk i Krzysztof Kwiatkowski. Za ich reżyserię odpowiadała Magda Wieczorkowska-Klencel a za scenariusz - Jan Klecel.

"Kamienica"

Zrzut ekranu 2017-06-23 o 13.06.58 1

___

zdrowie.radiozet.pl/π