Szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych kobiet we Wrocławiu

03.03.2020 17:07
Szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych kobiet
fot. Shutterstock

Wiosną we Wrocławiu ruszy „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością” - inicjatywa ta przeznaczona jest dla kobiet ciężarnych i ich bliskich. Będzie to cykl praktycznych i teoretycznych warsztatów o rodzicielstwie, przygotowujących do porodu i do opieki nad dzieckiem. Projekt zrealizuje Fundacja „Potrafię Pomóc” przy wsparciu Gminy Wrocław.

W kwietniu ruszy „Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością”. To inicjatywa, która ma odpowiadać na zapotrzebowanie trzydziestu kobiet - mieszkanek Wrocławia: niesłyszących i słabosłyszących, niewidomych i słabowidzących, z niepełnosprawnością fizyczną, w tym z przewlekłymi chorobami narządów wewnętrznych oraz z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego.

- Zamierzamy przełamywać stereotypy i uprzedzenia dotyczące rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest łagodzenie lęku i niepokoju związanego z rodzicielstwem, a co za tym idzie - promowanie wartości rodziny i rodzicielstwa, pomimo niepełnosprawności kobiety - przyszłej mamy – wyjaśnia Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.  

Szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych kobiet: na czym to polega?

Szkoła rodzenia z założenia ma przygotować przyszłą mamę lub przyszłych rodziców do przyjścia noworodka na świat - pozwala wypracować ważne umiejętności rodzicielskie. Zajęcia we wrocławskiej szkole rodzenia dla kobiet niepełnosprawnych, warsztaty edukacyjne dla kobiet planujących macierzyństwo i porady zdrowotne zostaną indywidualne dopasowane i dostosowane do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.

Wśród prowadzących znajdą się między położne, lekarz ginekolog-położnik, fizjoterapeuta, psycholog i edukator seksualny. 

Uczestnicy zajęć, którzy  pomimo barier fizycznych oraz mentalnych, jakie stawia im społeczeństwo, planują lub zdecydowali się już na własne potomstwo, pod fachowym okiem specjalistów uzyskają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną o przebiegu ciąży i samego porodu: jaki poród będzie najbardziej bezpieczny dla rodzącej i jej dziecka oraz jak prawidłowo opiekować się noworodkiem i niemowlęciem.

Zajęcia we „Wrocławskiej Szkole Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością” prowadzone będą dwa razy w tygodniu w dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynku przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, kurs dla jednej osoby trwać będzie przeciętnie przez 15 godzin.

Ciężarne z niepełnosprawnością w zajęciach będą mogły uczestniczyć z osobą towarzyszącą. Projekt przewiduje zatrudnienie tłumacza języka migowego. Warto również wiedzieć, że dla mieszkających we Wrocławiu uczestniczek i ich osób towarzyszących zajęcia będą bezpłatne.

Pierwsze zajęcia odbędą się 13 kwietnia, ostatnie pod koniec 2020 roku. Nabór uczestniczek prowadzony będzie na bieżąco, aż do grudnia 2020. Zasady rekrutacji i niezbędne dokumenty znaleźć będzie można na stronie internetowej www.potrafiepomoc.org.pl oraz na Facebookowym fanpejdżu Fundacji „Potrafię Pomóc” https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/ jeszcze w tym tygodniu