Zamknij

Sześć robotów rozpoczęło pracę w szpitalu w Sosnowcu. Dzieci zachwycone

11.06.2021 09:20
Roboty w szpitalu
fot. Tomasz Kawka/East News

Sześć humanoidalnych robotów rozpoczęło pracę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Witają dzieci przy wejściu do szpitala, mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami podczas rehabilitacji.

"Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów" - powiedział dziennikarzom prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu dr Andrzej Siwiec.

Roboty w szpitalu

W Centrum Pediatrii pracują trzy modele robotów humanoidalnych: recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne. Dwa roboty recepcyjne - Pepeery - pełnią służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Pierwszy mierzy temperaturę, udziela informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z robotów pełni rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu kieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.

Roboty inspekcyjne - Sanboty - dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo mogą z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów i personelu medycznego, przemieszczając się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne - Nao - to jedyne roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, aby mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dźwięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao są więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

"Roboty są bardzo fajne, najlepszy jest ten sportowiec" - powiedział PAP 10-letni Bartek, który jako jeden z pierwszych zapoznał się z nowym personelem.

Źródło: PAP, FB Dariusz Starzycki - Wicemarszałek Województwa Śląskiego