Seniorzy z Pomorza dostaną darmowe szczepionki przeciwko pneumokokom

Monika Piorun
29.06.2018 11:13
Seniorzy z Pomorza dostaną darmowe szczepionki przeciwko pneumokokom
fot. Shutterstock

Masz więcej niż 65 lat i jesteś mieszkańcem województwa pomorskiego? Jeszcze w tym roku możesz skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, które mogą chronić m.in. przed zapaleniem płuc, infekcjami ucha środkowego lub migdałków, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsą.

Pneumokoki najczęściej atakują na Pomorzu. Seniorzy dostaną darmowe szczepionki

Województwo pomorskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby zakażeń inwazyjną chorobą pneumokokową na 100 tys. mieszkańców. W 2017 roku było tam aż dwa razy więcej przypadków zachorowań niż w całym kraju (najwięcej w powiecie kościerskim). Od lat utrzymuje się tam wysoki wskaźnik umieralności z tego powodu, głównie wśród seniorów. Na Pomorzu (obok Mazowsza i Opolszczyzny) notuje się najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową.

Pneumokoki (łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, które mogą powodować wiele chorób. Część spowodowana jest głównie przez pneumokoki, inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów.

Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na:

  • nieinwazyjne – zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego
  • oraz inwazyjne – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica), zapalenie płuc.

Zobacz także

Przeciwko pneumokokom zostanie zaszczepionych 3 tys. Pomorzan powyżej 65. roku życia

Ryzyko zachorowania na część tych dolegliwości można zminimalizować poprzez szczepienia przeciwko pneumokokom. W ramach „Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+” samorząd województwa pomorskiego zdecydował, że pokryje część kosztów szczepionek przeciwko pneumokokom dla ok. 30 proc. osób z grupy największego ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli lub dychawicą oskrzelową), które mają więcej niż 65 lat.

Samorząd województwa sfinansuje 50 proc. kosztów szczepień, a resztę pokryją powiaty. W sumie wartość programu szacowana jest na około 1 mln zł. Zaszczepionych ma zostać w sumie około 3 tys. seniorów.

Jak tłumaczy Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego:

To właśnie osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami.

Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Przeczytaj: Obiady dla seniorów za 5 zł? Nowy pomysł na pomoc polskim emerytom

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π