Trybunał UE orzekł, że szczepionki mogą być uznane za przyczynę choroby

Monika Piorun
22.06.2017 18:14
Trybunał UE orzekł, że szczepionki mogą być uznane za przyczynę choroby
fot. Activ-Michoko/pixaby.com/CC0 Public Domain

- Sądy mają prawo uznawać szczepienia za źródło potencjalnej choroby, nawet jeśli nie ma na to dowodów naukowych - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Decyzja wyznacza kierunek dla wszystkich sądów, które prowadzą podobne sprawy. 

Wystarczającym warunkiem do uznania, że szczepionka mogła spowodować u nas negatywne skutki zdrowotne może być fakt, że wcześniej nie chorowaliśmy na daną przypadłość (i nikt z naszej rodziny też na nią nie cierpiał) zaś objawy chorobowe pojawiły się u nas bezpośrednio po szczepieniu.

W taki sposób najważniejszy sąd UE wyznaczył kierunek dla wszystkich sądów Unii Europejskiej, które prowadzą sprawy dotyczące oskarżeń o powikłania po szczepionkach.

Prawnicy odnoszą to stanowisko pośrednio do głośnego procesu Francuza, który 5 lat przed śmiercią pozwał firmę farmaceutyczną Sanofi Pasteur o spowodowanie u niego stwardnienia rozsianego w konsekwencji przyjęcia przez niego szczepionki przeciwko WZW typu B. Niższe instancje nie były w stanie znaleźć związku przyczynowo-skutkowego, który mógłby doprowadzić do tej choroby, dlatego francuski Sąd Kasacyjny skierował w tej sprawie zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Od szczepionki do choroby?

Zdaniem Trybunału sądy powinny upewnić się, czy przedstawiane dowody są wystarczająco "poważne, konkretne i spójne", by pozew był uzasadniony a także uwzględnić argumenty podmiotów odpowiedzialnych za wypuszczenie na rynek danych preparatów. Jeśli warunki te zostaną spełnione, można uznać, że szczepionka może być "najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem choroby".

Firma Sanofi Pasteur uznaje, że produkowane przez nich i sprzedawane od ponad 30 lat szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są "bezpieczne i dobrze tolerowane, skutecznie chronią przed chorobami zakaźnymi oraz zostały zatwierdzone przez właściwe organy medyczne". Podobnego zdania jest wielu ekspertów potwierdza, że nie istnieją żadnej naukowe dowody na to, że szczepionka przeciwko WZW typu B może mieć związek ze stwardnieniem rozsianym.

źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z opinią Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie konsekwencji szczepień?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/π