Za dezinformacją w sprawie szczepionek stoją... Rosjanie?

Monika Piorun
24.08.2018 16:28
Szczepionki, antyszczepionkowcy, Rosja, farmaceutyki, zimna wojna
fot. Shutterstock

Rosja wspiera ruchy antyszczepionkowe? Brytyjski dziennik "The Times" ujawnił kulisy promowania w mediach społecznościowych wpisów rosyjskich trolli, którzy mają rozsiewać fałszywe informacje o tym, że szczepionki powodują autyzm i dotkliwe skutki uboczne. Celem ma być destabilizacja Zachodu.

Rosja rozsiewa nieprawdziwe informacje o szkodliwości szczepień?

Działania przeciwników szczepień w sieci to... krecia robota Rosjan? Publikacja "The Times", opracowana we współpracy z "American Journal of Public Health" i naukowcami z uniwersytetów w Maryland i Johns Hopkins University, opisuje rosyjskie wysiłki na rzecz promowania ruchów antyszczepionkowych.

Kreml ma w tym celu używać w szczególności mediów społecznościowych i posługiwać się zarejestrowanymi w Rosji kontami na Twitterze, z których pochodzą anglojęzyczne wpisy prowokujące dyskusje zarówno za, jak i przeciwko szczepieniom. Chodzi głównie o to, by prowokować kłótnie, prowadzić do dezinformacji i jak najdłużej dzielić opinię publiczną.

Celowo zmanipulowane nieprawdziwe wiadomości miały pochodzić z kont powiązanych z prokremlowską "farmą trolli" w Petersburgu. Wiązano je także z grupą fałszywych kont, które amerykański Departament Sprawiedliwości zidentyfikował jako podmiot wpływający na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Eksperci, na których powołuje się dziennik, twierdzą, że Rosja "systematycznie" używa fałszywych kont na Twitterze i Facebooku, by dezinformować internautów. Takie działania miały mieć miejsce w sprawie Siergieja Skripala (kiedy próbowano go otruć), a także podczas ataków terrorystycznych, do których doszło w ostatnich latach. 

Zobacz także

Trolle z Rosji fabrykują fake newsy o szczepionkach

Jedno z kont zidentyfikowanych przez gazetę publikowało m.in. fałszywe informacje o tym, że szczepionki doprowadziły do śmierci lub hospitalizacji trzech czwartych dzieci w jednej z meksykańskich miejscowości. Według ekspertów Rosja używa dezinformacji jako broni w wojnie propagandowej z państwami Zachodu.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem Rosjanie stosują celową dezinformację w sprawie szczepionek?

Liczba głosów:

Fake newsy produkowane przez Rosjan miały także dotyczyć filmu kontrowersyjnego i skreślonego z rejestru lekarzy aktywisty Andrew Wakefielda, w którym fałszywie ostrzegano przed rzekomym zagrożeniem, wynikającym ze szczepionek MMR na odrę, świnkę i różyczkę. Materiał był rozpowszechniany przez prorosyjskie konta. Analiza wykazała, że posługiwanie się w tym celu takimi hasztagami jak #antivax" ("przeciw szczepieniom") i #learntherisk ("poznaj zagrożenie") pozwoliło Rosjanom uzyskać uwagę osób nastawionych sceptycznie wobec szczepionek na Zachodzie – małej, ale głośnej społeczności, która jest aktywna w sieci".

Zobacz także

Nieskażone szczepionki tylko dla elit, autyzm i inne "rewelacje" z Rosji

Wg Brytyjczyków rosyjskie wpisy nie tylko dotyczą samych szczepień, ale próbują także poruszać aspekty rasowe i klasowe, sugerując m.in., że jedynie członkowie "elit" otrzymują czyste, nieskażone szczepionki. Takie działanie ma na celu pobudzenie antyestablishmentowych sentymentów wśród opinii publicznej. 

Co daje taka "wojna informacyjna"? Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w tym tygodniu rekordową liczbę zachorowań na odrę w Europie. Tylko w pierwszym półroczu 2018 roku doszło do ponad 41 przypadków choroby. To 2 razy więcej niż w całym  2017 roku.

"The Times" podkreśla jednak, że "Rosja nie wydaje się mieć szczerej awersji wobec szczepionek, bo sama twierdzi, że ma skuteczny program szczepień". "Celem jest destabilizacja Zachodu i każdy temat, który dzieli opinię publiczną – od Brexitu po GMO – jest do tego odpowiedni".

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: BBC /PAP/The Times/The New York Times

__________

zdrowie.radiozet.pl/π