Prezes Zarządu Pfizer Polska: ruszyły badania kliniczne nad szczepionką

12.05.2020 10:08
Szczepionka na koronawirusa Pfizer
fot. Shutterstock

Szczepionka przeciw COVID-19, opracowana przez firmę Pfizer we współpracy z BioNTech, przechodzi już badania kliniczne w Niemczech i USA - donosi PAP.

  • Potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 marki Pfizer przechodzi już badania kliniczne.
  • Preparat powstał we współpracy z BioNTech.
  • Do końca 2020 roku może powstać milion dawek szczepionki.

Prezes Zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewicka-Firlej, w rozmowie z PAP, poinformowała, że w Niemczech i USA rozpoczęto testy kliniczne potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-Cov-2. W badaniu w Niemczech udział weźmie 200 osób w wieku 18-55 lat. W USA badacze przetestują szczepionkę na 360 ochotnikach, podzielonych na dwie grupy wiekowe: 18-55 i 65-85 lat.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy?

- W ciągu ostatnich kilku tygodni Pfizer, we współpracy z BioNTech, zakończył działania, które zwykle trwają 12 miesięcy - powiedziała w wywiadzie dla PAP Prezes Zarządu Pfizer Polska Dorota Hryniewicka-Firlej.

Badania kliniczne prowadzone są w czterech etapach. Badanie fazy pierwszej ma na celu określenie optymalnej dawki, ocenę bezpieczeństwa i immunogenności, czyli zdolności do aktywacji układu odporności.

- Mamy potencjał, aby dostarczyć miliony dawek szczepionek do końca 2020 r. pod warunkiem, że program badawczy odniesie sukces techniczny i zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne, a następnie zwiększyć nasze zdolności produkcyjne do produkcji setek milionów dawek w 2021 r. - poinformowała Dorota Hryniewicka-Firlej.

Szczepionka na koronawirusa - badania kliniczne

Na świecie testowane jest już kilkadziesiąt preparatów, które w przyszłości mogą stać się szczepionką przeciw COVID-19. Zaawansowane prace prowadzone są m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii i na Uniwersytecie Berneńskim w Szwajcarii.

Co ciekawe, okazuje się, że nie wszyscy z zapartym tchem czekają na szczepionkę. Badanie przeprowadzone niedawno przez panel Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski wykazało, że mniej niż połowa Polaków zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19.

Źródło: PAP