Dr Fauci o szczepionce: "Jestem ostrożnym optymistą"

20.08.2020 10:02
Xinhua News/East News
fot. Xinhua News/East News

Eksperymentalne szczepionki indukują przeciwciała neutralizujące koronawirusa „równoważne lub silniejsze” niż te obserwowane u ozdrowieńców. To dobry znak - podkreśla dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA.

Dr Anthony Fauci, doradca Białego Domu ds. chorób zakaźnych, był gościem panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Healthline. W trakcie spotkania padło pytanie, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa. Sprawdź, co odpowiedział ekspert.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Szczepionka na koronawirusa to temat, od którego trudno uciec. Choć wciąż nie ma wyników badań klinicznych żadnego z najbardziej obiecujących preparatów, to fabryki pracują, rządy negocjują ceny, a eksperci prześcigają się w domysłach, kiedy będzie szczepionka.

Swój typ ma także dr Fauci, główny epidemiolog USA, który podczas wirtualnego spotkania zorganizowanego przez Healthline zdradził, że w kwestii możliwości pojawienia się szczepionki jeszcze w tym roku jest "ostrożnym optymistą".

Ekspert wyjaśnił, że trzy preparaty są już w III fazie badań klinicznych. W przypadku jednego z nich odpowiedź, na pytanie, czy jest bezpieczny i skuteczny, poznamy pod koniec roku lub na początku 2021.

Ekspert przypomniał jednak, że opracowanie szczepionki to złożony proces, a po drodze może wyskoczyć wiele trudności.

Dr Fauci - kto to?

Dr Anthony Fauci to główny epidemiolog USA, od 1984 roku dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), doradca Białego Domu ds. chorób zakaźnych.

Dr Fauci doradzał kolejnym sześciu prezydentom w sprawach zdrowotnych. Był jednym z głównych architektów Prezydenckiego planu ratunkowego na rzecz pomocy w AIDS (PEPFAR) - programu, który uratował miliony istnień ludzkich w krajach rozwijających się.

Dr Fauci jest także wieloletnim szefem Laboratorium Immunoregulacji. Do jego największych sukcesów w tej dziedzinie należy opracowanie skutecznych terapii na niegdyś śmiertelne choroby zapalne i choroby o podłożu immunologicznym, takie jak guzkowe zapalenie tętnic, ziarniniak z zapaleniem naczyń (dawniej ziarniniak Wegenera) i ziarniniakowatość limfomatologiczna.

W analizie cytatów z Google Scholar przeprowadzonej w 2020 r. dr Fauci zajął 41. miejsce wśród najczęściej cytowanych badaczy wszechczasów.

Źródło: medicalnewstoday.com, niaid.nih.gov