Szczepionka na koronawirusa. Astra Zeneca wznawia badania

14.09.2020 10:03
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa Astra Zeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego wraca do gry. Testy kliniczne III fazy wstrzymano z powodu choroby jednego z ochotników. Badania będą jednak kontynuowane.

Szczepionka na koronawirusa naukowców z Oxfordu i Astra Zeneca to jeden z liderów wyścigu o tytuł "szczepionki na koronawirusa". 6 września badania kliniczne III fazy wstrzymano, ze względu na "niewyjaśnioną chorobę", jednego z ochotników. Jak donosił "New York Times", chodziło o poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - schorzenie, którego przyczyną może być infekcja wirusowa.

Szczepionka na koronawirusa Astra Zeneca

12 września Astra Zeneca poinformowała, że wznawia badania nad szczepionką na koronawirusa. Zgodę na wznowienie badań wydały dwa organy: niezależna komisja ds. przeglądu bezpieczeństwa oraz brytyjska agencja regulacyjna ds. leków i produktów zdrowotnych.

Uniwersytet Oksfordzki uspokaja w oświadczeniu, że spodziewano się, że w tak dużych badaniach „niektórzy uczestnicy poczują się źle”.

"Ta przerwa pokazuje, że zawsze będziemy stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu" - napisał brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock na Twitterze.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Zgodnie z zapewnieniami naukowców, wyniki badań klinicznych III fazy szczepionki na koronawirusa poznamy jeszcze w tym roku.

Oprócz naukowców z Oksfordu i Astra Zeneca na finiszu wyścigu jest jeszcze osiem podmiotów: BioNTech/Pfizer, GlaxoSmithKline, Johnson&Johnson, Merck, Moderna, Novavax oraz Sanofi.

8 września 2020 roku największe koncerny farmaceutyczne podpisały wspólne zobowiązanie do przestrzegania „wysokich standardów etycznych”, sugerując, że nie będą ubiegać się o przedwczesną zgodę rządu na opracowane przez nich szczepionki przeciw COVID-19.

Źródło: bbc.com